Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obezita a její faktory

25. 10. 2010

nepojmenovany-1.jpg

Obezita trápí čím dál tím víc lidí, v České republice je jí postiženo 29 % mužů a 40 % žen. Nejčastěji bývá spojena se zvýšeným příjmem potravy na jedné straně a nedostatkem pohybu na straně druhé. Velkou roli hrají i vrozené dispozice, hormonální vlivy, pravidelnost stravování, psychický stav a další možné faktory. Obezita není jen estetickou vadou, ale především představuje vážný problém zdravotní. Stejně jako nadváha patří mezi nemoci a počet postižených každým dnem stoupá. S obezitou souvisejí další zdravotní problémy, např. kardiovaskulární choroby, především zvýšené riziko infarktu, diabetes, ortopedické problémy a zvýšené riziko vzniku nádorových onemocnění.
Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie
Za hlavní příčinu obezity je považován nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Tento nepoměr může být způsoben nadměrným příjmem energie, především v podobě tuků, nebo jejím nedostatečným výdejem. Tuky mají dvakrát více energie než cukry a bílkoviny, proto také trvá déle, než je tělo odbourá.
 
Základem boje proti obezitě je vyvážená pestrá strava, v níž jsou zastoupeny základní živiny v poměru: 60 % cukry, 25-30 % tuky a 10-15 % bílkoviny. Důležitou složku představují cukry. Jsou pohotovým zdrojem energie, navíc jediným zdrojem energie pro mozek, skládají se z nich některé makromolekuly a v neposlední řadě cukry napomáhají regulaci metabolitů v játrech. Průměrná denní doporučená dávka cukrů je 300-420 g. Můžeme je tělu dopřát v různých podobách - ať už ve formě čerstvého ovoce, sladkého nápoje nebo celozrnného pečiva. Denní potřeba energie je u každého jiná, závisí na věku, pohlaví, výšce, hmotnosti, tělesné aktivitě a genetických faktorech.
 
Za nedostatečný výdej energie nejčastěji může nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání. Nedostatečná tělesná aktivita způsobuje ochabování svalstva a přibývání tukové tkáně. Každý den bychom si měli najít chvilku na sportování - nezáleží na tom, zda se vydáme na procházku se svými zvířecími mazlíčky, nebo jestli pojedeme do práce na kole. Aktivní způsob života nám zlepší náladu a navíc uděláme něco pro svoje zdraví. Zvýšená tělesná námaha vede ke spotřebě tekutin, které tělo ztrácí potem i vydechováním vodní páry. Tyto ztráty tekutin musíme průběžně doplňovat, jinak dochází k dehydrataci organismu a snížení tělesné výkonnosti. Za sportovní výkon si pak můžeme dopřát sladkou odměnu, kterou nastartovaný organismus rychleji spálí.
Dieta není řešení
Velkou chybou, které se někteří lidé v zoufalé snaze zhubnout dopouštějí, je držení drastických diet. Ze svého jídelníčku vyloučí i potraviny pro tělo potřebné. Tyto diety jsou pouze krátkodobým řešením, navíc s často opačným, tzv. jojo efektem, kdy si vyhladovělé tělo schovává přijatou energii do tukových zásob. Většina diet končí po krátké době před lednicí, „vyluxováním“ všech možných jídel, které jsme tělu odpírali. Opakovanými dietami si navíc můžeme snížit bazální metabolismus, který vede k pomalejšímu spalování a zvyšuje tak riziko vzniku obezity. Raději než své tělo týrat dietami, měli bychom mu dopřávat pestrou vyváženou stravu a dostatek pohybu. Je lepší konzumovat od všeho něco v rozumném množství, než si zadělat na pozdější vážné zdravotní problémy.
 
Pitný režim
K obezitě může přispět také dlouhodobý nedostatek tekutin. Nižší příjem tekutin zvyšuje ukládání tuků v těle a zpomaluje metabolismus. Bez dostatku vody nemůže naše tělo normálně fungovat, dochází ke zhoršení funkce ledvin, pomalejšímu vyplavování a metabolizování škodlivých látek a k již zmíněnému ukládání tuků. V boji proti obezitě (ale i za normálních okolností) se doporučuje dodržování pravidelného pitného režimu. Každý den bychom měli vypít minimálně 2 litry tekutin. Tyto tekutiny můžeme tělu dodat v různých podobách, ať už jsou to minerální vody, ochucené nápoje, limonády, čaje, nebo ovocné šťávy. Nabídka nápojů je skutečně široká a záleží jen na nás, co si vybereme. Nesmíme ovšem zapomínat, že nejen jídlo, ale i tekutiny obsahují kalorie, proto jejich příjem musíme rozumně zkombinovat. Překvapivým zjištěním je, že množství kalorií a cukrů, které obsahují limonády a ochucené nápoje, je stejné jako u ovocných džusů. Například Coca-Cola nemá více kalorií a cukrů než pomerančový džus, dokonce obsahuje méně kalorií a cukrů než je ve stejném množství jablečného nebo grapefruitového džusu. Pokud počítáme každou kalorii, můžeme sáhnout po nápojích se sníženým obsahem cukru, jejichž energetická hodnota je srovnatelná s vodou. Nápoje obecně tvoří z 90 % voda, která potlačuje chuť k jídlu, pomáhá při látkové přeměně a ovlivňuje fungování jater i ledvin. Dostatečná hydratace má příznivý vliv nejen na zdraví a psychiku, ale také na fyzický vzhled a krásu.
Nepravidelné stravování
Další velkou chybou je nepravidelné stravování. V dnešní uspěchané době, zejména pak u časově náročných povolání, spousta lidí zapomíná jíst průběžně a po menších dávkách. Tím se ovšem výrazně zvyšuje riziko obezity. Neměli bychom tělu odpírat pravidelný přísun energie v různých podobách, a to průběžně od rána až do večera. Ať už ji přijmeme ve formě tekutin, nebo potravy, tělo ji může zpracovat a dále využít. Pestrý a vyvážený jídelníček je základem zdravé výživy, jeho součást by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina, dále cukry, bílkoviny a tuky v určitém poměru. Pokud potřebujeme rychle dodat tělu energii, nejlepším řešením jsou cukry, které tělo rychle nastartují a například mozek a červené krvinky se bez nich neobejdou. Pozor bychom si měli dávat hlavně na tuky. Jejich kalorická hodnota je oproti jiným živinám dvojnásobná a některé jsou nezdravé. Záleží na druhu tuků, zdraví prospívají nenasycené mastné kyseliny, obsažené například v rostlinném oleji a rybách. V současné době tvoří tuky 30-40 % denního příjmu energie u většiny lidí, doporučený denní příjem je přitom 25-30 %. Větší množství tuku nedokáže tělo zpracovat, a proto jej ukládá do tukových zásob. Optimální příjem energie si žádá také její přiměřený výdej. Abychom si udrželi svoji váhu, měl by se příjem i výdej rovnat. Jestliže je výdej energie nižší, zvyšuje se riziko obezity a s ním spojené další zdravotní problémy.
 
Vynechávání snídaně
 
Častým prohřeškem lidí trpících obezitou je vynechávání snídaní. O snídani se ne nadarmo říká, že je nejdůležitějším jídlem dne. Vynecháním jídla zvyšujeme riziko obezity, v případě vynechání snídaně dokonce až dvojnásobně. Když pravidelně nesnídáme, organismus si začne vytvářet zásoby. Tělo se naučí si z každého přídělu energie uschovávat co největší část do zásoby a nám tak vznikají nevzhledné tukové polštářky. Navíc díky vynechání snídaně nám vyhládne a často toho spořádáme mnohem více, než když bychom se předtím nasnídali. Jedná se však o nárazové příjmy energie, které tělo nemá šanci využít. Než riskovat obezitu, měli bychom si každé ráno najít chvilku a v klidu se nasnídat. Ke zdravé snídani si dejme například celozrnné pečivo s rostlinným tukem a šunkou, nebo mléčné výrobky s cereáliemi a ovoce. Tekutiny můžeme doplnit čajem, kávou, kakaem, nebo ochucenými nápoji, které nám dodají energii, tolik potřebnou po ránu. Času nám to tolik nezabere a bude to znát i na naší výkonnosti. 
Co tedy dělat proti obezitě: především jíst pravidelně po celý den, raději několik menších porcí, nepřejídat se, snídat a naopak se krotit s večeří, dopřávat si pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pravidelný pitný režim, žít aktivně a sportovat. Na první pohled to vypadá jednoduše, nicméně občas bojujeme sami se sebou a svými původními návyky. Změna nebývá lehká, ale odměnou nám bude pozitivní energie, udržení si svojí váhy a především zdravě fungující tělo. A to za trochu námahy přece stojí!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×