Jdi na obsah Jdi na menu
 


O léčbě neplodnosti bez pověr a mýtů

15. 9. 2010

Neplodnost opravdu patří mezi nemoci, stejně jako například cukrovka, astma či rakovina. Ve většině případů také platí, že pacient si toto onemocnění nezpůsobil a obvykle nesouvisí s jeho sexuálním chováním. Léčba neplodnosti je sice v některých případech během na dlouhou trať, ale jindy stačí pár měsíců či dokonce týdnů a miminko je počato.

 
Stále existuje mnoho mýtů, kterými je léčba neplodnosti opředena. Lékaři z Centra reprodukční medicíny GEST se je pokusí vyvrátit.
 
1.mýtus: neplodnost není nemoc
Neplodnost byla Světovou zdravotnickou organizací uznána jako nemoc. Hovoříme o ní, jestliže žena neotěhotní po roce pravidelného nechráněného styku. „V České republice je takto postižených cca 15 % dvojic. Přibližně 90 % z nich se nám podaří vyléčit, tedy nakonec se dočkají miminka,“ říká vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST Jan Šulc.
 
2.mýtus: k lékaři po dvou letech snažení
Je zbytečné čekat s návštěvou reprodukčních lékařů více než 1 rok. Zvlášť je-li ženě 35 let a více. Zbytečně se tím pár bude okrádat o čas a trpělivost. A jak dlouho má žena s návštěvou odborníka čekat, jestliže se po vysazení hormonální antikoncepce nedostaví menstruace? „Tento problém je poměrně častý, obzvláště začala-li žena tabletky užívat již v době, kdy neměla ustálený pravidelný cyklus. Stav se ale většinou sám upraví. Určitě radím vyčkat alespoň 2-3 měsíce,“ říká Jan Šulc.
 
3.mýtus: věk při oplodnění ze zkumavky nehraje roli
Naopak. Tak jako je stáří žen určující pro schopnost přirozeně počít potomka, je velmi podstatné i pro léčbu neplodnosti. Například při léčbě metodou IVF (in vitro fertilizace), neboli oplodnění ve zkumavce, má 30letá žena v průměru dvojnásobnou šanci otěhotnět než žena 40letá! „Je to dáno tím, že vajíčka ženy se každým rokem spotřebovávají a stárnou. A pak neplní funkci ani při spontánním početí ani při asistované reprodukci.,“ konstatuje Jan Šulc.
 
4. Mýtus: léčba neplodnosti je zdlouhavá, bolestivá
Mnoho lidí se děsí nekonečných vyšetření, kontrol, bolestivých zákroků, toho, že budou muset rovnou podstoupit IVF. Ovšem více než 40 % (!) párů dokážou lékaři pomoci mnohem jednodušším způsobem než je mimotělní oplodnění. U žen například často stačí tabletkami upravit hormonální poměry, což odhalí jednorázový odběr krve. Tato léčba často zabírá rychle, v některých případech hned první měsíc! Také například metoda intrauterinní inseminace (IUI) je velmi jednoduchá a zcela nebolestivá.
Ze statistik centra GEST vyplývá, že téměř polovině neplodných dvojic léčba zabere během jednoho roku. „Za rok 2008 se na nás obrátilo přes 400 párů. Do konce roku 2009 jsme dokázali pomoci 46 % z nich,“ uvádí konkrétní čísla vedoucí lékař GESTu.
 
5. Mýtus: finanční nedostupnost
To je pravda do určité míry. Základní vyšetření a léčba včetně například inseminace jsou plně hrazeny pojišťovnou. Také 4 cykly IVF se stimulací vaječníků (z toho 3 s embryotransferem) kryje zdravotní pojištění do 39 let věku ženy. Ovšem pouze v základní podobě. Lékaři například doporučují párům nechat si přebytečná embrya zamrazit a použít je v případných dalších cyklech. To už si dvojice ovšem musí zaplatit. Připlácí se také za kvalitnější léky určené ke stimulaci vaječníků a další metody zvyšující úspěšnost léčby. Doplatek se tak může pohybovat v řádu tisíců na jeden pokus. Ne všechny tyto metody jsou ale nutné, záleží na diagnóze muže i ženy.  
 
7. Mýtus: sám se svým problémem – každý „blbec“ přece umí počít dítě
To, že někteří lidé kolem sebe nemají dvojice, které bojují s neplodností, je spíš hodně neobvyklé. V České republice se totiž léčba týká každého šestého až sedmého páru. V průměru 3 miminka ze 100 se rodí díky metodě IVF, téměř v každé třídě základní školy bude takové dítě. Takže pocit izolovanosti je spíš zdání, mnoho lidí o problému prostě nemluví. Velkou pomocí mohou být mnohé webové stránky s informacemi, on-line rozhovory, chaty na téma neplodnost. Již téměř rok fungují stránky na FACEBOOKU Všechna miminka jsou super! Jejich hlavním posláním je bourat společenská tabu v oblasti neplodnosti. Centrum GEST také svým pacientům nabízí odbornou pomoc psycholožky zdarma.
 
8. Mýtus: Děti počaté ze zkumavky jsou více nemocné
Děti počaté ze zkumavky nerozeznáte od těch ostatních. Není prokázané, že by byly více nemocné, více náchylné k různým vadám či poruchám. O odlišnosti vzhledu ani nemluvě!
Je pravda, že se tyto děti častěji než ostatní rodí předčasně. Ovšem to souvisí s faktem, že mezi dětmi počatými po IVF je více dvojčat a ta se obecně zpravidla rodí před řádným termínem. 
 
 
O Centru reprodukční medicíny GEST
Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu. Více na www.gest.cz.

Na FACEBOOK stránkách http://www.facebook.com/vsechnamiminka naleznete vedle novinek z oblasti reprodukční medicíny především odpočinkové fotografie, videa a odkazy.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×