Jdi na obsah Jdi na menu
 


Léčba neplodnosti není jen miminko ze zkumavky

14. 4. 2010

I když se situace postupně lepší, stále existuje okolo léčby neplodnosti mnoho mýtů. Jedním z nich je přesvědčení, že s příchodem do centra reprodukční medicíny pacienty automaticky čeká „miminko ze zkumavky,“ tedy zařazení do programu IVF (in vitro fertilizace). Není to pravda. 40 % párů dokážou lékaři pomoci mnohem jednodušším, méně stresujícím a i finančně méně náročným způsobem. U žen často pomůže úprava hormonálních poměrů. I tato léčba je ovšem opředena řadou bludů. Zbytečně.

Dva roky jsme se s manželem neúspěšně snažili o miminko. Lékař pak zjistil, že nemám ovulaci. Předepsal mi hormonální léčbu a ta ihned zabrala. Ještě ten měsíc jsem otěhotněla,“ popisuje Simona. Anovulace, tedy stav, kdy vaječníky neuvolňují vajíčka, patří k jedné z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Lékaři ji diagnostikují zhruba u pětiny pacientek. Léčba obvykle skutečně netrvá dlouho a je snadná. Nepředstavují ovšem hormony pro tělo přílišnou zátěž a nezpůsobují mnoho negativních vedlejších účinků? „Vedlejší účinky jsou opravdu vzácné. Platí to i pro tolik obávané přibývání na váze. Často mé pacientky mají zájem o tzv. „přírodní léčbu“. Řada hormonálních léků je to nejpřírodnější, co existuje. Jsou to přímo hormony, které vznikají v ženském těle. To je další argument, proč je zbytečné se hormonální léčby bát,“ vysvětluje MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

Hormonální léčba se netýká jen anovulace. Mnoho neplodných žen se potýká se špatnou funkcí štítné žlázy nebo má vyšší hladinu prolaktinu. I v těchto případech je pomoc poměrně snadná a úspěšnost léčby vysoká.

Inseminace pomůže 10 % párů.

Mezi další minimálně invazivní a při tom velmi účinné metody léčby patří intrauterinní inseminace (IUI). Lékaři ji využívají mj. tehdy, jestliže změny hlenu v děložním čípku brání průniku spermií do dělohy. Pomoci může i při lehčích poruchách plodnosti na straně muže. „Jde o jednoduchý zcela nebolestivý výkon, který nemá prakticky žádná rizika a pacientku nijak neomezuje. Nejprve sledujeme ovulaci a v ideální čas aplikujeme laboratorně upravené, „vylepšené“, spermie tenkou trubičkou přímo do dělohy. Tento výkon lze po stránce nepříjemných pocitů srovnat s běžným vyšetřením u gynekologa a nejsou po něm třeba žádná omezení,“ popisuje Šulc z GESTu. IUI může pomoci přibližně 10% neplodných párů!

Vliv psychiky, životospráva, cvičení…
Efektivitu dalších léčebných postupů nelze tak jednoduše změřit, ovšem i ty ročně pomáhají nezanedbatelnému procentu párů. Někdy ovšem brání spontánnímu početí miminka psychický blok. V takových případech může pomoci sám fakt, že se pár vůbec léčit začne. „O miminko jsme s manželem usilovali 2 roky. Nechávali jsme všemu volný průběh, nijak jsme nepospíchali. Ale pak začala pracovat psychika a my se obrátili na odborníky. Než skončilo první kolo vyšetření, byla jsem těhotná. Zcela spontánně,“ líčí jedna z pacientek GESTu.

Podle lékaře Šulce nejde o nijak výjimečnou situaci, spíše naopak. Navíc mezi psychikou a léčbou neplodnosti jde o oboustranný vztah. Existuje psychicky podmíněná neplodnost a naopak, problémy s otěhotněním se mohou podílet na vzniku psychických problémů. Pomoc profesionálního psychologa potřebuje jen menšina párů, ale je správné tuto možnost nepouštět ze zřetele. Centrum GEST tuto pomoc nabízí bezplatně.

Mezi další „banální“ cesty za miminkem patří rehabilitační cvičení pro ženy podle metody léčitelky Ludmily Mojžíšové. Mužům v případech lehké poruchy plodnosti může pomoci úprava životního stylu, tedy omezení stresu, zařazení vyvážené stravy s dostatkem vitaminů a stopových prvků, konec kouřeni.

Teprve pokud selžou jednodušší metody léčby či pokud jsou diagnostikovány opravdu vážné poruchy, například kompletní neprůchodnost vejcovodů, závažná endometrióza či těžce snížená plodnost muže, lékaři doporučují program IVF.


O Centru reprodukční medicíny GEST
Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu. Více na www.gest.cz.

Na FACEBOOK stránkách http://www.facebook.com/vsechnamiminka naleznete vedle novinek z oblasti reprodukční medicíny především odpočinkové fotografie, videa a odkazy.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×