Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zapomeňte na diety – IN je WELLNESS!

2. 12. 2007

 

Již delší dobu se objevují pořady, seriály, články a pravidelné rubriky o hubnutí a dietách. Hubnou slavné osobnosti i obyčejní lidé – pod dohledem odborníků nebo na vlastní pěst. Ne vždy je však při propagaci hubnutí zmíněna komplexnost. Jde o to změnit celý životní styl. Do popředí se dostává WELLNESS!

 

Odborníci nás učí, jak si správně spočítat kalorie, odhalujeme tajemství energetického obsahu jednotlivých potravin a pečlivě sledujeme, jaký mají poměr tuku, cukru a bílkovin. Osvěta je potřeba, ale nemá smysl podléhat dietnímu šílenství, užitečnější je změnit filozofii života. Zkrátka být ve fyzické i psychické pohodě. A o tom je WELLNESS.  Dokonce se hovoří o Wellness revoluci.

Co je to wellness?

Termín wellness vychází z anglického spojení well-being, tzn. cítit se dobře, být v souladu sám se sebou, pěstovat kulturu těla, ducha a mysli. Jedná se o nové odvětví, které se zabývá čistě péčí o člověka a o jeho fyzické i dušení zdraví.  Abychom toho docílili, je potřeba harmonicky rozvíjet několik oblastí:

správná výživa
optimální váha 

 
dostatek pohybu 

 
kontrola stresu

Cílem wellness je pomoci lidem, aby v dnešním moderním světě našli cestu ke kvalitnímu a plnohodnotnému životu. V první řadě tak, aby se cítili dobře a dále tak, aby co nejvíce zabránili procesu stárnutí. Nikdo z nás se mu nevyhne, ale co je důležité, nemusíme jej na sobě pociťovat a nemusí být na nás vidět. Co tedy způsobuje, že se cítíme unaveni, trápí nás nemoci a pociťujeme známky stárnutí? „Odpověď najdeme právě ve čtyřech oblastech wellness. Ještě před dvaceti lety jsme věřili tomu, že naše zdraví a délku života ovlivňuje především genetika a že se s předpoklady k jejich vývoji již rodíme a můžeme je sami ovlivnit jen částečně. Poslední studie naopak dokazují, že z 80% můžeme své zdraví ovlivnit způsobem našeho života a správnou životosprávou,“ říká Michael Zima, zakladatel a prezident Wellness Clubu.

Správná výživa

Je obecně známo, že jedním z hlavních důvodů, proč si tělo ukládá zásoby tuku, je nevyvážená a nepravidelná strava. Kvalitní výživa dodávaná tělu každý den v pravidelných intervalech má vliv na dobrou kondici. Vědecky je navíc dokázáno, že zpomaluje proces stárnutí, pomáhá nám kontrolovat svou váhu po celý život a předcházet nemocem. Dobrou zprávou je, že pokud máte v pořádku výživu a váhu, je vaše tělo schopné se daleko lépe bránit negativnímu vlivu stresu. Potrava je pohonnou látkou pro celý náš organismus. Z pohledu wellness bychom měli jíst zdravě, kvalitně a hlavně s požitkem. „Vybírejte si hlavní jídla a přesnídávky, které působí na váš organismus příznivě. Například čerstvé ovoce (nejlépe sezónní), zelenina a saláty si zachovávají svůj obsah živin – jsou takzvanými živými potravinami. Nezapomínejte na nejdůležitější jídlo dne – na snídani. Dejte přednost kvalitním celozrnným lupínkům před obyčejnými. Vyzkoušejte třeba celozrnné cereálie Nestlé Fitness s tropickým ovocem zalité mlékem nebo jogurtem,“ radí Zima. Při nesprávném složení stravy, ve které je nadbytek tuků a cukrů, zůstává potrava zbytečně dlouho v trávícím ústrojí. Zde dochází k nepřirozenému procesu, při kterém vznikají toxické látky, včetně nadýmání. Ve střevech se usazuje tzv. nestravitelný film, který zabraňuje řádnému vstřebávání živin. Do této skupiny patří rychlé občerstvení, polotovary apod. Tyto takzvaně mrtvé potraviny vám po nutriční stránce mnoho nenabídnou. Čím lepší zdroj pohonných látek, tím vyšší je průměrná délka života. Důležitá je však také rozmanitost. Pomůže vám získat široké spektrum živin, které organismus ke své každodenní činnosti potřebuje. „Zpomalte a jídlo si řádně vychutnejte. Jíte-li rychle nebo ve stresu, dochází k narušení trávicího procesu i vstřebávání živin. Jak a kdy jíme, je stejně důležité, jako co jíme. Důležitější něž kvantita je kvalita,“ dodává Zima.

Optimální váha

Tělesná hmotnost je poměr mezi tělesným tukem a tělesnou hmotou (kosti, svaly, orgány a tělní tekutiny). Tento poměr je velice individuální, proto je i optimální váha u každého jedince jiná. Optimální váhu má ten člověk, který dbá na rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. Jsou to jednoduché počty. Čím častěji diety držíte, tím máte menší šanci zhubnout. Tělo si brzy zvykne na kalorickou horskou dráhu a přestane na ni reagovat. Nemá smysl podléhat trendům a trápit se přísnými, často nezdravými dietami. S žen se stávají permanentní dietářky, mistryně v oboru „jo-jo efekt“ nebo v horším případě anorektické trosky. Důležité je změnit celý životní styl – zdravě jíst a zdravě se hýbat. Dlouhodobé hledisko hraje důležitou roli.

Dostatek pohybu

Pohyb prospívá naší tělesné zdatnosti i psychické odolnosti a je důležitou součástí wellness. Organismus potřebuje dostatek aktivity, aby veškerá jeho pohybová ústrojí byla v dobré kondici. Ale pozor! Nadměrným cvičením naopak dochází ke spotřebování zdrojů nezbytných pro normální vývoj růstu, obnovy a udržování a tím vzniká předčasné opotřebení kloubů a vaziva. „Najděte si sport, který vás baví – individuální nebo týmový. Pokud dáváte přednost domácímu prostředí, zvažte koupi fitness videa nebo DVD. Před cvičením nezapomínejte nejprve svaly zahřát a po cvičení zase protáhnout,“ doporučuje Veronika Sasková, Miss Wellness 2006.

Jak na stres? Relaxujte, regenerujte a spěte!

Každý den je náš organismus vystaven fyzickému i psychickému napětí. Výzkumy ukázaly, že úroveň naší celkové kondice je v úzké souvislosti s naší schopností vyrovnat se s tímto napětím neboli stresem. Je důležité vědět, že ve vypjatých situacích je organizmus zatížen a spotřebovává velké množství energie a živin. Nekompenzovaný stres pak nahlodává zdraví těla i ducha, proto je velice důležité vyhradit si čas na činnost nebo pobyt v prostředí, které nás uklidňuje a stresu zbavuje. Velmi dobrým způsobem, jak zbavit organismus stresu po náročném dni, je udělat si chvilku pro sebe a relaxovat. Pohodlně se posaďte nebo si lehněte, zavřete oči, pomalu zhluboka dýchejte, pusťte si relaxační hudbu a nechte myslí procházet jen příjemné myšlenky. Žádná vyrušení, žádní dožadující se členové rodiny, jen vy a vaše pozornost soustředěná na štěstí a pohodu. Mějte se rádi a hýčkejte se! Zajděte si na masáž, která zbaví vaše tělo i mysl napětí. Balzámem na rozháranou psychiku je kvalitní spánek. Dospělý člověk potřebuje denně asi 6 – 8 hodin spánku. Uléhejte před půlnocí a druhý den budete po klidném osvěžujícím spánku odpočatí a připravení na nový den.

Wellness v Antice a dnes

Wellness vychází z ideálů starověké Antiky - Kalokagátie - spojení ducha a fyzické krásy. Novodobé pojetí tyto principy spojuje a přenáší do našeho věku. Wellness se stává moderním trendem, který se postupně stane nedílnou součástí života všech, kterým záleží na tom, aby se cítili dobře nejenom dnes, ale také až jim bude padesát, šedesát, sedmdesát nebo více let. Je to obor pro ty, kteří si uvědomují, že se o sebe musí starat celý život tak, aby později mohli svého života užívat naplno a nebýt závislí na péči lékařů. Sport a pohyb, regenerace, relaxace, odpovědnost za své zdraví, rovnováha mezi prací a životem, zájem uchopit život do vlastních rukou a vědět, co je pro mne nejlepší – to vše je součástí wellness. Světoznámí ekonomové jako Paul Zane Pilzer mají zato, že obor Wellness představuje nejrychleji se rozvíjející obor pro následující desetiletí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×