Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybíráme bezpečné lepidlo pro děti

deti_lepeni.jpg

Výtvarná výchova ve školách, praktické dílny, modelářské kurzy a další kreativní kroužky jsou u dětí a jejich rodičů poměrně oblíbené. V průměru každé 10. dítě do 15 let navštěvuje alespoň jeden kreativní kroužek. Vedle přihlášení a zaregistrování dítěte do kroužku je nutné mu pořídit i správnou výbavu, protože už jen málo škol a zájmových kroužků výbavu dětem zajišťuje. Kromě klasických potřeb jako jsou nůžky, papír, pastelky nebo fixy dítěti nesmí chybět ani kvalitní a zároveň bezpečné lepidlo. A právě volba správného lepidla je pro rodiče nejnáročnější. Jak jej poznat, podle čeho se při výběru řídit a jakou formu nebo balení by lepidlo pro děti mělo mít?
Bezpečnost na prvním místě
Základem při výběru vhodného lepidla pro děti do školy nebo do zájmového kroužku je bezpečnost. Vyhnout se tedy musíme všem agresivním formám lepidel, zcela je nutné zapomenout například na vteřinové nebo jiné rychle schnoucí lepidlo s vysokou přilnavostí. Při časté dětské nepozornosti nebo roztěkanosti představuje totiž riziko možného úrazu ve formě přilepení se.
Pozornost musíme zaměřit i na reakci lepidla a dětských prstů. Lepidlo by rozhodně nemělo na prstech pálit nebo vyvolávat svědění a zarudnutí kůže. I při opatrnosti a práci v rukavicích nikdy není možnost stoprocentně zabránit kontaktu s jemnou dětskou pokožkou. Vhodná jsou proto lepidla, jako je tradiční Herkules, která mají zdravotní atest i na případné alergické reakce. Přesně takovými lepidly jsou totiž lepeny i sáčky čajů nebo mouky či cukru, tudíž jsou zcela zdravotně nezávadná a právě po takových bychom měli sáhnout.
Raději pomaleji schnoucí lepidla
Volit bychom také měli lepidla, která neschnou ihned, ale naopak se s nimi dá ještě chvilku pracovat. Při prvních hodinách nové aktivity vždy chvíli trvá, než získáme zručnost. A možnost posunutí nebo upravení umístění předmětu při nalepování je hlavně na začátku zásadní. Děti díky tomu získají větší radost z práce, prvních úspěchů a zhotovených předmětů.
Lepidla s aplikátory i bez
Důležité při výběru je sledovat i uzávěry lepidel, jejich aplikátory a celkově tvary. Ne všechny tvary lepidel jsou totiž pro děti vhodné. Vybírat bychom měli i podle zaměření kroužku, na který bude dítě chodit. Pokud se jedná o keramický nebo modelářský kroužek, kde se předpokládá slepování menších částí a ploch předmětů, lepší bude vybrat lepidlo s praktickým aplikátorem. Pokud ale bude dítě navštěvovat kroužek, kde bude používat lepidlo na větší plochy je v tomto případě vhodnější zvolit lepidlo bez aplikátoru a samozřejmě ve větším balení.
Při koupi lepidla pro dítě musíme také myslet na jeho rozměr a tvar, přesněji řečeno na to, aby se s ním dítěti dobře pracovalo. Vhodné je proto lepidlo aerodynamického tvaru, ideálně s prohlubní pro prsty usnadňující držení a práci s ním (např. Herkules). Pomůže i aplikátor, díky němuž lze lépe zacházet s množstvím lepidla. Zabrání tak nanesení přebytečného množství a zašpinění rukou i okolních předmětů a navíc se s aplikátorem lze dostat i do úzkých otvorů a škvír.
Pakliže je potřeba lepit větší části, je vhodnější použít lepidlo bez aplikátoru, ideálně se šroubovacím uzávěrem. Nejpohodlnější nanášení je pak štětcem, který zaručí pohodlné roztírání a souměrnou vrstvu.
Bezpečnost práce není frází
Práce s ohledem na vlastní bezpečnost i bezpečnost ostatních spolužáků nebo účastníků kroužku rozhodně není frází. Dospělý vyučující nebo vedoucí kroužku musí děti před začátkem práce poučit a dbát na ni. Není ale také od věci dětem před první hodinou už doma vysvětlit základy bezpečnosti. Například, že nůžky slouží jen ke stříhání a lepidlo jen k lepení, že jej neházíme po spolužácích ani nepoužíváme místo vodní pistole a neexperimentujeme s tím, jak lehce nebo těžce jde zaschlé lepidlo z rukou odstranit.
Čím se tedy řídit při pořizování bezpečného lepidla pro děti?
-        Zaměřením kroužku nebo hodiny výtvarní výchovy
-        Zdravotní nezávadností a atestem lepidla (např. Herkules)
-        Praktickou velikostí a balením hodným pro dětské ruce
-        Menší rychlostí schnutí
-        Kvalitním uzávěrem umožňujícím snadné sejmutí nebo odšroubování
-        Vzhledem a tvarem aplikátoru pro případ snazšího nanášení
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×