Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní dioptrické brýle umožní sportovat i lidem s různými očními vadami

19. 4. 2014

0.jpgAsi málokdo z těch, kteří jezdí na kole, na in-line bruslích, věnují se vodním sportům, plážovému volejbalu nebo například lyžování, si dokáže představit „život bez sportovních brýlí“. Díky nim chrání svůj zrak před sluncem, větrem, poletujícími muškami. Brýle jim navzdory prudkým změnám pohybu pevně sedí na nose a ochraňují oči například proti nárazu míče či větve. Nicméně až donedávna v podstatě nebylo možné v České republice sehnat sportovní typ brýlí pro lidi s refrakčními či jinými vadami zraku. Tato část sportovní populace byla odkázána buď na kontaktní čočky či různé nepříliš vhodné náhražky. Situace se naštěstí změnila. Již nějakou dobu na českém trhu působí společnost SportOptik, která se specializuje právě na sportovní dioptrické brýle.

„Dioptrické brýle určené pro sport splňují veškerá kritéria, která mají mít optimální sportovní brýle. To znamená, že oproti klasickým dioptrickým brýlím jsou lehčí, lépe drží na nose, jsou mimořádně odolné proti poškrábání a téměř nerozbitné, takže poskytují větší ochranu očí. Také s ohledem na zakřivení tvaru skel poskytují širší zorné pole, lépe chrání před povětrnostními vlivy a v neposlední řadě také před škodlivými účinky UV záření,“ vysvětluje oční optik a optometrista Jan Mareček, který stál u zrodu společnosti SportOptik, jež v současnosti provozuje v Praze dva obchody, v Nuslích a na Letné.

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Nejprve podrobné měření
Sportovní brýle si zde může zakoupit i zákazník bez dioptrií či jiných vad zraku, případně využít další nabídky obchodů. Nicméně hlavní služby se týkají především sportovních dioptrických brýlí na míru, ať už pro muže, ženy či děti. „Se zákazníkem nejprve probíráme, jakým sportům se nejčastěji věnuje, a podle toho radíme volit různé zabarvení skel. Asi nejvíce univerzální jsou samozabarvovací skla, vhodná například pro jízdu na kole, na in-line bruslích a pro další sporty, které provozujete v různých prostředích a za různého počasí. Naopak například tenisté, florbalisté, kteří často hrají v halách, potřebují skla čirá. Polarizační skla zase eliminují odlesky od vodorovné plochy jako je voda či sníh. Vhodné jsou tedy jednak pro lyžaře, ale také milovníky vodních sportů,“ popisuje specialista Jan Mareček.
4.jpgPoté, co si zákazník vybere zabarvení skel, je na řadě volba obroučků brýlí, kterých SportOptik nabízí širokou škálu. Následuje důkladné měření zraku. „Testování je velmi podobné jako u klasických dioptrických brýlí, zvláštní pozornost ovšem věnujeme aspektům vidění důležitým pro sport,“ popisuje oční optik Mareček. On i jeho kolegyně klientům měří zrak a dále mj. rovnováhu očí, prostorové vidění, kontrastní citlivost a barvocit. Specifické pro zhotovení sportovních dioptrických brýlí je mj. přepočítávání počtu dioptrií podle zakřivení skel, což u klasických brýlí odpadá.
A co kontaktní čočky?
5.jpgNabízí se otázka, zda není lepší sportovat s kontaktními čočkami. Pochopitelně je to jedno z řešení, ale jsou lidé, kterým zkrátka nevyhovuje. „Někdy se například setkávám s nesnášenlivostí kontaktních čoček se slzným filmem v očích. Také jsou zákazníci, které obtěžuje jejich aplikace, jež vyžaduje určité hygienické zázemí, což například na cyklistickém zájezdu ne vždy bývá. Tento argument obzvlášť platí u dětí a mladistvých, kteří by si museli čočky sami vkládat například před fotbalovým tréninkem. Pro všechny tyto případy jsou sportovní dioptrické brýle určitě uživatelsky pohodlnější,“ míní Jan Mareček.
Na druhou stranu klasické dioptrické brýle mohou být pro sport nebezpečné, protože se snáze rozbijí a pak může dojít k velmi závažnému poranění oka, pokud například při tenise trefí míč hráče do obličeje. Jejich tvar nejenže méně chrání před povětrnostními vlivy či UV zářením, ale také zdaleka neumožňuje ideální periferní vidění. V minulosti také lidé s vadami zraku používali pro sport dioptrické klipy, které se nasazují do klasických sportovních brýlí. Tím se ovšem zvyšuje váha brýlí, které se navíc často zamlžují a pochopitelně nevyhovují esteticky.
Muž mezi 35 a 60 lety
Typickým zákazníkem prodejen SportOptik bývají muži zhruba ve věku 35-60 let. Během posledních let přibývá také dětských a mládežnických klientů a pochopitelně nechybí sportovně zaměřené ženy. Z logiky věci se obvykle potýkají s krátkozrakostí, neboli nevidí na dálku. Ovšem výjimkou nejsou ani lidé s různými vadami očí, astigmatismem, případně krátkozrakostí kombinovanou s dalekozrakostí. Sport Optik zhotovuje brýle na míru zhruba během 2-3týdnů, pro skla využívá nejčastěji materiál Trivex, který je mimořádně pevný a odolný proti poškrábání a prasknutí. Obvyklá cena se pohybuje mezi 5000 až 10000 Kč.
O prodejnách SportOptik
Společnost SportOptik vznikla v roce 2009, kdy otevřela svůj první obchod v pražských Nuslích. Druhý pak o čtyři roky později, loni v listopadu na Letné. Zákazníci si zde mohou vybrat kontaktní čočky či klasické sportovní brýle, ovšem obchody se převážně specializují na dříve v České republice nedostatkové zboží, sportovní dioptrické brýle.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×