Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plazma, LCD, HD, 3D? Je to vlastně ještě TV?

17. 3. 2011

Televize tvoří nedílnou součást našich domovů. Nenahraditelnou roli hrají v obývacích pokojích, ale časem se přesouvají i do kuchyní, ložnic a dětských pokojů. Každá tato místnost má svá specifika a při výběru televize na ně musíme brát zřetel. Vyznat se ale v dnešní nabídce televizí se jeví jako téměř nadlidský úkon. LCD, Plazma, LED, k tomu ještě horká novinka – 3D televize… Nabídka je široká a výběr velký, záleží tedy jen na vašich přáních a cenových možnostech.

 
Nyní již jasně převažují ploché televize, které mají elegantní design a svými rozměry dokážou ušetřit spoustu prostoru. Jejich nespornou výhodou je i možnost zavěšení televize na zeď. Ani ploché televize nejsou identické – liší se nejen svou velikostí, ale hlavně technologií. Jistě už jste v obchodech či v letácích zaregistrovali slova či zkratky LED, LCD nebo Plazma. Jedná se o typy televizí, které se dělí podle toho, jak u nich dochází ke vzniku obrazu. V zásadě se dá říci, že ploché televize se dělí na dva druhy – plazmové televize a LCD televize. LED televize je technologicky vyspělejší LCD televize.
 
Každá technologie má své plusy a mínusy. Abyste mohli vybrat televizi vhodnou právě pro vás, je důležité porovnat všechny výhody a nevýhody daných typů.
 
Plazmové televize
Pokud sháníte opravdu velkou televizi, zaměřte se především na plasmové televize. Tento typ je nabízen se spíše většími úhlopříčkami (107 cm a více). Nabízí lepší pozorovací úhly, to znamená, že nemusíte sedět přímo před televizí, ale dobře uvidíte i ze stran. Plazmové televize nabízejí kontrastnější obraz – černá je zde opravdu černá a doplňují ji živé a syté barvy. Jejich nevýhodu představuje vyšší spotřeba a také větší výdej tepla.
 
bez-nazvu-1.jpgPanasonic TXP42X20E
Plazmový televizor 42"
Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 11.999,- Kč
Plazmový televizor Panasonic VIERA vyniká nádherným obrazem a výrazně sníženou spotřebou elektrické energie. Vysoké rozlišení řady X20 plně dostačuje pro příjem běžného televizního vysílaní a nebo DVD. Televizor je vybaven EKO režimem, který výrazně snižuje spotřebu elektrické energie v závislosti na okolních podmínkách bez vlivu na kvalitu obrazu. Tento televizor nabízí vysoké rozlišení HD.
 
LCD
LCD televize jsou obvykle trochu menší, ale s tím jde ruku v ruce také nižší cena. K tomu navíc můžete počítat s nižší spotřebou a velmi nízkou hmotností. Slabší stránkou může být ve srovnání s plazmou nižší barevný kontrast.
 
bez-nazvu-2.jpgSamsung LE40C530
LCD televizor 40"
Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 14.499,- Kč
Kvalitní a elegantní 40ti palcový, širokoúhlý LCD televizor Samsung v leskle černém velmi moderním provedení a možností připojení až čtyř HDMI zařízení nabízí příjem sledování ve Full HD rozlišení.
 
LED
LED televize je vylepšením LCD televize. Tento typ si ponechal výhody LCD televizí (nízká spotřeba, malá hmotnost), ale byl doplněn dalšími plusy – televize jsou opravdu tenké a vyznačují se skutečně kvalitním obrazem s příjemnými a velmi přirozenými barvami. Za to vše ale zaplatíte přeci jen o něco vyšší cenu.
 
bez-nazvu-3.jpgSamsung UE40C6000
LED TELEVIZOR 40"
Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 19.999,- Kč
Šestá řada LED televizorů Samsung s plným vysokým rozlišením a USB nadčasovým designem. Předpokladem dosažení naprosto věrného obrazu je kontrast, barevné podání a čistota. Funkce Mega dynamický kontrastní poměr zobrazí všechny odstíny šedé a také odstíny jantarové, fuchsiové a purpurové. Technologie Wide Color Enhancer s barevnou škálou LED zaručuje sytost a živost každého pixelu. Technologie Auto Motion Plus odstraňuje rozmazání okrajů. Výsledkem je plynulý a ostrý obraz, který vás nasprosto vtáhne do děje.
 
3D
Horkou novinkou jsou 3D televize. 3D obraz zatím znáte pouze z kina, ale s touto revoluční televizí si můžete prostorový obraz užít i doma. 3D televize jsou LCD, LED i plazmy. Důležitým příslušenstvím této televize jsou 3D brýle, které umožní vidět rozmazaný obraz na obrazovce jasně a v prostoru. Jelikož se jedná opravdu o převratnou inovaci v oblasti domácí zábavy, jsou tyto televize zatím dražší. 3D technologii v tuto chvíli většina filmů na DVD, Blu-ray či televizních stanic neposkytuje. Nemusíte mít ovšem strach, že by se vám mezitím na televizi doma prášilo. Při standardním vysílání funguje 3D televize jako klasická a i v tomto režimu vás překvapí velmi kvalitní obrazem s vysokým kontrastem a živými barvami.
 
bez-nazvu-4.jpgPanasonic TXP42GT20E
3D Plazmový televizor 42"
Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 25.999,- Kč
3D Full HD plazmový televizor vám dá pocit, jako byste vystoupili z obývacího pokoje a vkročili do světa na obrazovce. Zážitek ze sledování nebyl nikdy tak opravdový a přesvědčivý.
 
 
HD
High-definition television (HDTV) označuje formát vysílání televizního signálu s výrazně vyšším rozlišením, než jaké umožňují tradiční formáty. Barvy tak vypadají realističtěji, obraz bude většinou bez chyby. Nikdy nebude zašuměný, vybledlý, různě posunutý nebo s tzv. "duchy" jako v případě zastaralých analogových televizních signálů.
 
Velikost úhlopříčky
Ať už zvolíte jakýkoliv typ televize, budete muset zapřemýšlet nad její velikostí. V tomto případě ne vždy platí, že větší znamená lepší. V malém pokoji vám velká televize bude prakticky k ničemu a zážitek z kvalitního obrazu si neodnesete. Pro snadnější orientaci se můžete řídit následujícími pravidly:

Úhlopříčka televize
Vzdálenost sezení od televize
66 cm
do 200 cm
82 cm
200-250 cm
102 cm
300 -400 cm
117 cm
400 -500 cm
132 cm
nad 500 cm

 
 
 
 
 
 
 
 
Nebo si zapamatujte pomůcku, že délka úhlopříčky by se měla rovnat přibližně čtvrtině pozorovací vzdálenosti.
 
Energetická náročnost
Jako u každého elektrospotřebiče je při výběru televize třeba sledovat energetickou spotřebu. Přibližně platí, že čím větší televize tím větší energetické nároky. Největšími „požírači“ elektrického proudu jsou plasmy. Výrobci se však snaží nároky na energii výrazně snižovat, a to buď:
- snížením kontrastu obrazovky.
- instalací tlačítka úplného vypnutí televize. Televize tak nezůstane v režimu stand-by, je úplně odpojena od elektrické sítě a nečerpá tak žádnou energii.
- u moderních typů televizí možností nastavení přístroje na „EKO režim“. Přístroj tím automaticky upraví všechny vlastnosti ovlivňující spotřebu televize tak, aby byla spotřeba co nejnižší, a zároveň, aby nedošlo k výraznému zhoršení kvality obrazu.
 
bez-nazvu-5.jpgLG 50PJ350
Plazmový televizor 50"
Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 14.999,- Kč
Televizor šetřící místo díky tenkému designu s nízkou hmotností a elegantním tělem. Nádherný a kvalitně zpracovaný televizor od firmy LG nabízí velmi kvalitní obraz na úhlopříčce 50 palců s vysokým dynamickým kontrastem 3 000 000:1. Rozlišení 1366 x 768 bodů na 50 palcové obrazovce zajistí vynikající ostrý obraz a dokonalý zážitek jak při sledování filmů, tak hraní konzolových her či prohlížení fotografií. Televizor má technologii Smart Energy Saving – úspora energie s možností vypnout obraz.
 
Televizi nevybíráte na pár měsíců, přístroj by vám měl vydržet několik let. Než půjdete do obchodu, zodpovězte si proto následující otázky – do jaké místnosti chcete televizi umístit, z jaké vzdálenosti se na ni budete dívat, zda chcete ekologicky šetrný a úsporný spotřebič a kolik chcete do televize investovat. Na jakékoliv nejasnosti se nebojte zeptat obsluhy, která by vám měla fundovaně odpovědět. Dobře zvolený přístroj vám vhodně doplní obývací či dětský pokoj a přinese mnoho zábavy i poučení.
 
* * *
Společnost OKAY Elektrospotřebiče je ryze česká, dynamicky rostoucí firma, založená v roce 1994, která přes tvrdou konkurenci dosahuje již více než 15 let každoročních zisků a stále roste. V současné době disponuje více než 100 prodejnami v České republice a 30 na Slovensku. Je založena na konceptu malých prodejen ve městech nad 10 000 obyvatel a silném regionálním pokrytí. Hlavní důraz klade na férový přístup ke svým zákazníkům, jimž se snaží nabídnout nižší cenu díky racionálnímu snižování zbytných nákladů.
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×