Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klíšťata odpuzuje pravidelná konzumace vitamínů skupiny B

13. 5. 2012

Sezóna klíšťat je tady a většina z nás už opět začíná sebe i své děti pozorně prohlížet po každém návratu z přírody. Přisáté klíště na těle v nás vždy budí velké obavy, jestli zrovna toto není infikované. Dostupné očkování nás sice ochrání před klíšťovou encefalitidou, ne však před lymskou boreliózou či jinými přenosnými nemocemi. Ideální je zcela zamezit tomu, aby se tento cizopasník na nás přisál. Kromě repelentů klíšťata silně odpuzuje i pravidelné užívání vitamínů skupiny B, ve velké koncentraci je obsahují například sušené pivovarské kvasnice neboli Pangamin.

 

pangamin-kvasnice.jpg

Výrobci a především uživatelé Pangaminu mají s jeho repelentním účinkem skvělé dlouholeté zkušenosti. „Při opakovaném a pravidelném užívání Pangaminu zůstává v těle vyšší obsah přírodního vitaminu B, který prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický odér, který je velmi nepříjemný pro klíšťata i další obtížný hmyz,“ konstatuje Marcela Ernstová, ředitelka společnosti Rapeto, výhradního výrobce a distributora Pangaminu. Ač odborné studie na toto téma zatím nejsou k dispozici, účinnost vitamínů skupiny B proti klíšťatům potvrzují i mnozí vědci a hygienici.
„B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí," uvedla v minulosti pro média Dagmar Hulínská, odbornice na lymskou boreliózu z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu v Praze.
Pangamin i proti komárům, ovádům či mouchám
Že vitamíny skupiny B odpuzují například i komáry, dokládá i úsměvný příběh Tomáše Swatziny z Opavy. „Již několik let užívám Pangamin a jeho zásluhou mně neštípl komár už několik let. Ale má to i stinné stránky: v minulosti jsem pracoval jako celník a byl jsem vyslán na pracovní cestu na jeden přechod na jižní Moravě. Komárů tam bylo opravdu spousta. Bohužel já byl jediný, koho nebyli ochotni poštípat. Ostatní kolegové nebyli schopni vůbec pracovat. A tak mi Pangamin paradoxně přidal práci.“
Po jaké době se repelentní účinek pivovarských kvasnic projeví? „Ideální je Pangamin užívat pravidelně, minimálně 3 týdny před vstupem do míst s vyšším výskytem obtížného hmyzu. Osobně doporučuji kombinaci užívání Pangaminu s aplikací různých dostupných repelentních odpuzovačů,“ konstatuje Marcela Ernstová a dodává: „Je zcela na každém, jaký konkrétní produkt řady Pangamin užije, ovšem Pangamin Vitalita a Pangamin Dražé mají nejvyšší podíl pivovarských kvasnic.“
Komplex vitamínů B podle Ernstové odpuzuje nejen zmíněná klíšťata a komáry, ale taky například mouchy, ovády a jiný obtížný hmyz.
Klíšťata mají ráda teplo a vlhko
Klíšťata každoročně nejvíce napadají lidi na jaře a na podzim, kdy je teplo a vlhko. Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Naopak v horkém létě, zvlášť na prosluněných suchých místech se klíšťata vyskytují zřídkakdy. S nadmořskou výškou je sice klíšťat méně, nicméně na našem území byl jejich výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa.
Podle údajů biotechnologické společnosti Protean s.r.o., která se zabývá analýzou infekčnosti klíšťat, bylo v letech 2006-2011 průměrně nakaženo 11,8 % testovaných klíšťat lymeskou boreliózou. Vir klíšťové encefalitidy se naopak vyskytoval u testovaných klíšťat v 3,5 % výskytu.

Více o Pangaminu
Pangamin vyráběný ze sušených pivovarských kvasnic je československý patent, vyráběn je již více než 50 let. Výhradním výrobcem a distributorem je společnost Rapeto, s.r.o. Ojedinělý výrobek obsahuje komplex vitaminů skupiny B včetně vitaminu B12, minerální látky, stopové prvky, enzymy, aminokyseliny a bílkoviny. Úspěšně pomáhá při léčbě cukrovky, srdečně cévních onemocnění, migrény, pásového oparu, vypadávání vlasů, defektů sliznic ústní dutiny, zvýšeného cholesterolu, poruchách imunitního a nervového systému, žloutenky, chřipky, nepostradatelný je i v období rekonvalescence. Jako doplněk stravy ho hojně využívají také sportovci. Rapeto neustále připravuje pro své zákazníky nové výrobky na bázi pivovarských kvasnic. Mezi nejoblíbenější patří mj. Pangamin Bifi Plus s pupalkovým olejem, bifidobakteriemi a laktobacily, Glukavin s hlívou ústřičnou a echinaceou či Pangamin Dražé určený především dětem. Více o produktech řady Pangamin naleznete na stránkách www.pangamin.cz, informace jsou také na facebooku https://www.facebook.com/pangamin  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×