Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se vyhnout během Vánoc nemocem

12. 12. 2014

delmar-spray_hypertonic_skupina.pngJestli nám něco dokáže pořádně znepříjemnit čas Adventu a Vánoc, tak jsou to určitě nemoci. Na ně v tomto období skutečně „není čas“, mezi vším tím nakupováním dárků, pečením cukroví, vánočními večírky a úklidem. Jenže podle praktických lékařů, pediatrů a specialistů ORL se právě v tomto období čekárny ordinací plní nejvíce. Proč vlastně? O nemocnosti okolo Vánoc a také o tom, zda je z hlediska prevence chorob vhodné odjíždět během vánočních prázdnin do tepla k moři či naopak na hory, hovořila specialistka ORL MUDr. Azita Gebauerová z pražské Polikliniky Malešice. 

 

„Je pravda, že v prosinci je návštěvnost v ordinaci ORL specialisty vyšší. Jedním z důvodů je vyšší frekvence sezónních infekčních onemocnění v zimních měsících. Větší kumulace lidí v uzavřených prostorách a nedostatek větrání vedou ke snazšímu šíření nákazy. Chybějící spánek, větší pracovní vypětí a stres v důsledku předvánočního shonu může vést k únavě a vyčerpání organismu, který potom snáze podlehne nemoci,“ vysvětluje MUDr. Gebauerová.  Do toho prý s návštěvností zahýbají i ti pacienti, kteří nechávají různé pravidelné kontroly na poslední chvíli, což právě odpovídá poslednímu měsíci v roce. 


Každoroční „vánoční viróza“

Někteří lidé dokonce bývají nemocní v podstatě každoročně téměř na den stejně, a to s železnou a neměnnou pravidelností. Buď bezprostředně před Vánoci, kdy stres vrcholí, anebo pak hned po Štědrém dni, kdy povinnosti opadnou. V takovém případě nemoc téměř jistě souvisí právě s nahromaděním stresu z povinností, které si ovšem často sami na sebe připravují. Na místě je určitě zvážit, zda je nutné upéct 15 druhů cukroví, uklidit celý byt zrovna před Vánoci či zda nelze dárky kupovat průběžně.

Specialistka ORL doplňuje, že základní prevencí proti infekci horních cest dýchacích je stejně jako v jiných obdobích roku dostatek spánku, větrání, aktivní odpočinek, vyšší přísun vitaminů. V období zvýšeného nárůstu infekčních chorob pak omezení pobytu ve společných prostorách. Preventivně též působí užívání nosních sprejů s roztokem mořské vody, které optimálně zvlhčují sliznici, jež se pak dokáže snáze ubránit virům a bakteriím. Tyto nosní spreje nabízí například značka Delmar. 

 

Do tepla či na hory? Ano, ale…

delmar-spray-.jpgRok od roku roste počet Čechů, kteří před shonem vánočních svátků raději ujíždějí k moři do tepla, ať už například na Kanárské ostrovy či do Egypta, anebo do vzdálenějších destinací. Vánoce stráví poměrně netradičně, bez stromečku, cukroví a kapra, ale zato je o ně kompletně postaráno a největšímu stresu se vyhnou. Otázka ovšem je, zda jsou tyto cesty přínosné zdravotně, a to zvlášť pro malé děti? 

MUDr. Azita Gebauerová je přesvědčena, že ano. „Všem mým pacientům doporučuji klimatoterapii jako doplňkovou léčbu k posílení imunity a prevenci recidivujících infektů horních cest dýchacích. I malé děti snášejí dobře cestování do vzdálenějších destinací za dodržení určitých zásad cestovní hygieny a prevence prochladnutí při cestování letadlem,“ míní specialistka ORL. Pochopitelně doporučuje též pobyty na horách, v obou případech je však optimální strávit v místě alespoň dva týdny či více.

A může pacient odcestovat na hory či k moři i s nachlazením? „S mírným nachlazením, tedy například s rýmou, ale bez teploty, není nutné ozdravný pobyt rušit, nicméně je vhodné ze začátku dodržovat větší potřebu odpočinku a mírnější fyzickou zátěž. Jestliže ale došlo již ke vzniku horečnatého onemocnění, zánětu středního ucha či vedlejších dutin nosních, cestování letadlem nedoporučuji, neboť pohybem ve vyšší nadmořské výšce může dojít ke zhoršení obtíží a celkového stavu pacienta,“ uzavírá Gebauerová.

 

Tipy na prevenci a léčbu horních cest dýchacích

Izotonický roztok mořské vody Delmar je vhodné používat jednak při nachlazení, ale také čistě preventivně, a to opakovaně během dne. Zvláště při pobytu v klimatizovaných a vytápěných místnostech, v nichž se sliznice nosu značně vysušuje, a tedy ztrácí schopnost se optimálně bránit virům a bakteriím. Izotonický roztok obsahuje 9 mg mořské soli v 1 ml tekutiny a mohou jej používat dospělí i děti, a to hned od narození.

Delmar hypertonický roztok obsahuje 37 mg mořské soli v 1 ml roztoku, což je podobná koncentrace jako ve Středozemním moři. Obsah soli je tak vyšší než v buňkách lidského těla. Při rýmě se užíváním tohoto spreje snižuje otok nosní sliznice, a tím usnadňuje dýchání nosem. Delmar hypertonický roztok je vhodný také jako doprovodná léčba například při užívání nosních kortikosteroidů. Hypertonický sprej s roztokem mořské vody Delmar je určen pro dospělé i děti od dvou let.

Oba druhy nosních sprejů koupíte v lékárnách, doporučená cena za 50ml balení je 115 Kč. Více na www.delmar.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×