Jdi na obsah Jdi na menu
 


Instantní versus zrnková – Kterou pijete vy?

13. 9. 2008

Obrazek

Káva, kterou pijeme, jsou ve skutečnosti pražená semena kávovníku. Pod barevným obalem plodu rostliny se skrývá dužnaté oplodí a v něm jsou obvykle dvě semena v pergamenovém obalu. Nezralé plody kávovníku jsou zelené a zráním mění postupně svou barvu přes žlutou na červenou až temně fialovou. Barva a zralost plodů jsou pro kvalitu kávy velice důležité.
 
Která káva je nejlepší? Tato otázka jistě zajímá každého. Odpověď není jednoznačná, neboť oblíbená chuť a vůně je vždy individuální. Navíc způsob pití kávy a kávové rituály jsou ovlivněny jednotlivými typy kultur. Kávu si připravuje každý trochu jinak. Někdo sladí, někdo ne, někdo přidává mléko, jiný smetanu. Někdo si rád vychutnává kávu instantní jiný zase praženou.
 
Na základě interních dat společnosti Sara Lee Czech Republic, a.s. došlo v meziročním srovnání oproti roku loňskému k celkovému růstu na trhu kávy, a to o 2,6 %. Rostl převážně prodej instantní kávy, a to o 3,3 %.
 
Jak již bylo zmíněno, někteří spotřebitelé preferují kávu praženou, jiní instantní. Existují země, kde se téměř výhradně pije káva instantní, v jiných zemích naopak jen pražená. Podle průzkumu společnosti Opinion Window jsou Češi v konzumaci kávy pražené nebo instantní oproti jiným Evropanům poměrně nevyhranění. V České republice je téměř 50 procent tzv. duálních spotřebitelů, tj. lidí, kteří pijí jak instantní tak i mletou kávu. Nedávný výzkum společnosti Insites Consulting 2007 dále uvádí, že u své instantní kávy čeští spotřebitelé hledají aroma a chuť kávy mleté. 
 
Především pro tyto spotřebitele, kteří mají rádi kávu mletou i instantní, uvedla značka Douwe Egberts na trh novinku Grand Aroma Instantní, která navazuje na nejprodávanější prémiovou mletou kávu Grand Aroma
 
Historie instantní kávy není příliš dlouhá. Alespoň v porovnání s dobou, kdy byly objeveny účinky kávy a tato rostlina se začala pěstovat, její plody sklízet a zpracovávat. Vzhledem ke své jednoduché přípravě si instantní káva velmi rychle získala značnou oblibu.
 
Výroba instantní kávy je ale daleko složitější než její příprava. Výroba začíná tím, že je káva po upražení a namletí uvařena ve velkých válcích. Po vaření následuje odpaření velkého podílu vody. Výsledkem toho je velmi koncentrovaná káva, která je pak zpracována dvěma způsoby na kávu instantní. A to buď metodou sušení rozprašováním, nebo sublimačním sušením.
 
Proces sublimačního sušení byl vyvinut později než vysoušení rozprašováním. Díky sublimačnímu sušení vzniká káva lepší kvality, neboť se při něm ztrácí méně sloučenin, které se podílejí na chuti kávy. Zpracování trvá déle než sušení rozprašováním a je podstatně nákladnější. A jak celý proces výroby probíhá? Tekutý kávový koncentrát se zmrazí na teplotu asi – 45 ºC, a potom rozemele na požadovanou velikost. Led je následně odstraněn sublimací systémem vysokého podtlaku. Teplota se postupně zvýší z – 45 ºC na – 25 ºC, čímž se ledové krystalky přemění přímo na plyn, aniž by prošly stádiem tekutosti. Při této metodě sublimačního sušení vzniká tzv. freeze dry směs, kterou spotřebitelé poznají podle světlých velkých granulek instantní kávy.
Právě metodou sublimačního sušení je vyráběna nová instantní káva Grand Aroma Instantní.
 
„Značka Douwe Egberts nabízí svým spotřebitelům novou instantní kávu, která navazuje na nejprodávanější prémiovou kávu Grand Aroma. Při tvorbě směsi této instantní kávy jsme kladli velký důraz na zachování intenzivního aroma a chuti, které mají spotřebitelé rádi u pražené kávy Grand Aroma,“ popisuje Jan Sýkora, marketingový manažer značky Douwe Egberts.
 
Více o kávě Douwe Egberts najdete na www.douwe-egberts.cz.
 
O značce Douwe Egberts

Sara Lee Corporation, která vlastní značku Douwe Egberts, patří ke třem největším výrobcům kávy na světě. Na českém trhu nabízí mj. široký sortiment pražené (zrnkové, mleté) a instantní kávy. Portfolio značky je natolik pestré, aby uspokojilo veškeré milovníky kávy. Na českém trhu působí od roku 1992 její dceřiná společnost Sara Lee Czech Republic, a.s.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

RE: Mirka

(Radůza, 7. 12. 2008 19:01)

Příspěvek byl smazán. Pokud máte zájem propagovat kávu, kterou jste propagovala v diskusi, obraťte se na náš mail raduzyrecepty@seznam.cz

 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×