Jdi na obsah Jdi na menu
 


Imunitu posílíte správným stravováním i aktivním sportem

2.jpgSe sychravým počasím se většině z nás nevyhne pokašlávání nebo rýma. Ačkoli se nemoci každoročně snažíme vyhnout, jen málokdy se to podaří a téměř každého na několik dní vyřadí z běžného režimu. „Přestože je posilování imunity dlouhodobější proces, na kterém je potřeba pracovat po celý rok, ani na poslední chvíli nezoufejte a zkuste hledat pomoc ve svém jídelníčku,“ radí Blanka Procházková, nutriční odbornice společnosti RACIO.

 

Existuje nespočet rad, jak imunitu posílit, základem je však zajištění dostatečného množství vitaminů a minerálů. „Mnoho lidí se domnívá, že si stačí vzít každý den několik vitaminových tabletek a tím mají vystaráno. Ve skutečnosti však lidský organismus nedokáže z umělých tablet vstřebat nebo využít vše potřebné a nejsou tak efektivní,“ vysvětluje Procházková s tím, že není nic jednoduššího než do svého běžného jídelníčku přidat čerstvé sezónní potraviny, které obsahují dostatek potřebných látek.

Základem je dostatek vitaminu C, který najdete vedle citrusových plodů například v domácím kysaném zelí, růžičkové kapustě nebo šípcích. „Volte raději české a lokální suroviny, ve kterých je vitamínů více než v ovoci, které k nám putuje tisíce kilometrů a dozrává pod umělým světlem. Například i rakytník je jeho skvělým zdrojem,“ vysvětluje nutriční terapeutka, která upozorňuje, že je důležité myslet i na vitaminy E, D nebo zinek a hořčík.

K potravinám, které pak mohou komplexně podpořit imunitu, patří z těch domácích například česnek, ořechy, luštěniny nebo listová zelenina. „Česnek je známý jako přírodní univerzální lék, obsahuje přibližně 400 různých látek – k vitaminům A, C, E se přidává i hořčík nebo draslík a také sirné silice s antiseptickými účinky. I proto se mu občas přezdívá přírodní antibiotikum,“ vysvětluje Procházková, která ale upozorňuje, že důležitá je vyváženost celého jídelníčku.

 

1.jpgRACIO Knäckebrot česnek

Česnek je považovaný za přírodní lék a obsahuje vedle vitaminů A, C nebo E i hořčík a draslík.

 

 

 

 

 

2.jpgRACIO BIO Vícezrnné chlebíčky

Quinoa neboli merlík obsahuje vitamín E, hořčík i vápník.

 

 

 

 

 

 

Z dlouhodobého hlediska je samozřejmě zásadní se aktivně hýbat a sportovat. Není však dobré hned začít s náročnými venkovními aktivitami v chladném počasí. „Pro správně fungující imunitu je důležité, aby vaše tělo bylo v dobré kondici. Pokud se žádnému sportu nevěnujete, začněte s chůzí a procházkami v přírodě,“ radí nutriční specialistka s tím, že aktivní pohyb byste měli zařazovat do svého života pozvolna.

Posílení imunity je komplexní proces, vedle správné stravy a aktivního pohybu je důležité si dopřávat kvalitní a zdravý spánek, nevystavovat se zbytečné stresové zátěži nebo dodržovat dostatečný pitný režim. „Důležité je být pozitivní, umět relaxovat i odpočívat, správně se stravovat a často se smát,“ uzavírá Blanka Procházková ze společnosti RACIO.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(Mashaovess, 13. 12. 2017 10:52)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any antibot CAPTCHA's.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×