Jdi na obsah Jdi na menu
 


I bezlepkové pečivo lepší než od babičky

img_4582.jpgÚnava, deprese, nadýmání nebo průjem. Tyto projevy údajně řeší nový výživový trend: bezlepková strava. Na internetu seženete již velké množství nejrůznějších receptů pro bezlepkové vaření, oříškem zůstává především pečení. I to se dá po určitém úsilí vypilovat a naučit. Odborníkem na bezlepkové pečení je mladá úspěšná česká podnikatelka, která díky problémům s lepkem ve své rodině založila vlastní výhradně bezlepkovou pekárnu „Domácí dobroty bez lepku“, která nemá v dnešní době konkurenci.

 

Nová civilizační nemoc

S bezlepkovou dietou se nepotýkají dnes jen celiaci neboli lidé trpící alergií na lepek, ale zvýšená citlivost na lepek je prý novou civilizační nemocí. Citlivost na lepek v podobě příznaků celiakie bez poškozování střev u sebe pozoruje čím dál více lidí, aniž by jim byla celiakie diagnostikována, což vede k rozvoji nového trendu: bezlepkové stravy (nikoli diety, ta je pro nemocné).  Své zastánce má bezlepková strava mezi známými osobnostmi – nejen mezi sportovci či herci. Jedním z jejích nejznámějších vyznavačů je např. srbský tenista Novak Djokovič.

Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila.

 

Domácí dobroty bez lepku

12.jpgZačátky dodržování bezlepkové diety nebudou pro nikoho zřejmě nejsnadnější, především pokud si pravidelně nosíte domů či do práce se sbíhajícími se slinami sáčky s vypečenými rohlíčky, koláčky a podobnými dobrotami z pekárny na rohu.

Velkou výhodou je, že za poslední roky se nabídka na poli bezlepkových výrobků i surovin pro bezlepkové pečení značně rozrostla.

Před několika lety bylo na trhu k dostání jen pár již namíchaných bezlepkových směsí, dnes se sortiment značně rozšířil, stále ovšem platí, že některé mouky a směsi se špatně shánějí a jsou dostupné jen v několika málo obchodech se zdravou výživou.

Již namíchané bezlepkové směsi ovšem obsahují obvykle značné množství škrobu, což se z výživového hlediska nedá považovat za vhodné.

Obecně platí, že na bezlepkové pečení je nejvhodnější kombinace jednodruhových muk (kukuřičné, jáhlové, pohankové, amarantové, cizrnové apod.). Potlačí se tím výrazná chuť po jedné surovině (např. u pohankové nebo amarantové mouky), navíc každá mouka má trochu jiné vlastnosti a dohromady se alespoň o trochu více mohou chovat jako mouka lepková.

Právě ve výhradně bezlepkové pekárně „Domácí dobroty bez lepku“, pro jejíž výrobky budete na českém trhu jen stěží hledat konkurenci, je míchání vlastních směsí samozřejmostí. Tím, že zásadně nepracují se standardně namíchanými směsmi od velkovýrobců, jsou jejich výrobky jedinečné a lehce rozpoznatelné od konkurence. 

 

1.jpg

 

Pečou převážně z pohankové, kukuřičné, tapioky či mouky bramborové. Přidávají jednodruhové mouky jako je čiroková, banánová, kokosová, mouka z vlašských ořechů apod. S přidáním jednodruhových muk získávají jejich pekařské výrobky mnohem vyšší nutriční hodnotu než jiné bezlepkové produkty.

jo3.jpgProdukty obsahují čerstvá vejce, smetanu, mléko, tvaroh, ovoce a jiné "živé" suroviny.

Stejně typické jsou pro pekárnu Domácí dobroty bez lepku čerstvé suroviny bez chemických přísad, bez deproteinovaného pšeničného škrobu, bez zbytečně velkého množství cukru a suroviny od pečlivě vybraných dodavatelů.

Vzniká zde zkrátka bezlepkové pečivo jako buchty, koláče, dorty a jiné dobroty, které až ochutnáte, nebudete chtít jiné.

 

Více informací na www.dd-bezlepku.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×