Jdi na obsah Jdi na menu
 


DESATERO O DIGITALIZACI aneb CO VŠECHNO BYSTE MĚLI VĚDĚT O DIGITÁLNÍM TELEVIZNÍM VYSÍLÁNÍ

23. 3. 2009
ObrazekČeská republika přechází na digitální televizní vysílání. To je informace, kterou už jsme asi všichni zaznamenali a slýcháme ji nyní velmi často v různých souvislostech. Méně z nás už by ale asi o sobě řeklo, že proces digitalizace dobře zná a ví, co všechno obnáší. Ruku na srdce, pro mnohé z nás je to stále tak trochu záhadná záležitost, jejíž pochopení přenecháváme těm „technicky zdatnějším“. To ale vůbec není potřeba. Přinášíme vám totiž praktické a jednoduché Desatero o digitalizaci, kde najdete potřebné informace k tomu, abyste při společenské konverzaci na toto téma mohli zazářit.
 
1) Především – nemusíte vědět všechno, pokud víte, kde to najít. Vše o digitalizaci najdete na webové stránce www.digitalne.tv.
2) Pokud, nemáte přístup k internetu, stačí zavolat – všechny vaše dotazy k digitalizaci Vám rádi zodpoví operátoři na bezplatné telefonní infolince 800 90 60 30. Linka je v provozu všechny pracovní dny od 8 do 19 hodin.
3) Končí věk analogový a přichází digitální – digitalizace je přechod od analogového televizního vysílání k modernějšímu, digitálnímu, které otvírá prostor pro mnoho nových programů a služeb.
4) Jsou 4 způsoby, jak digitální vysílání přijímat. Na výběr máte buďto doposud nejrozšířenější způsob, tedy zemské digitální vysílání (DVB-T), které je možné stejně jako v analogové éře přijímat zdarma, vysílání přes kabelovou televizi (DVB-C), přes satelit (DVB-S) nebo prostřednictvím internetového protokolu (IPTV).
5) Set-top-box není jediným řešením pro příjem digitálního signálu. Zůstává však základním a nejlevnějším nástrojem pro příjem zemského digitálního signálu DVB-T. Alternativou je televizor s vestavěným digitálním tunerem. Pokud se rozhodnete pro kabelovou televizi, příjem přes satelit či IPTV, je nutné vědět, že pro každou tuto technologii je set-top-box odlišný.
6) Digitalizace znamená mnohem více programů a to zdarma. Zatímco v analogové éře byly v základní nabídce pouze 4 programy (ČT 1, ČT2, Nova a Prima) po přechodu na digitální vysílání se jejich počet několikrát znásobí. Pokud přijímáte signál prostřednictvím DVB-T (či jiné neplacené služby), máte mnohem více programů zadarmo.
7) Multiplex není jenom kino! Vězte, že „multiplex“ neznamená pouze komplex moderních kinosálů, ale také digitální síť. Zatímco u analogové televize se do jednoho vysílacího kanálu „vešel“ pouze jeden televizní program, u digitálního vysílání je to hned balík programů a služeb – tzv. „multiplex“. V ČR jsou zatím v provozu 4 multiplexy.
8) S digitální televizí přichází k vám domů také EPG! Elektronický programový průvodce je jakási obdoba tištěného televizního programu. S pomocí dálkového ovladače se z EPG dozvíte, jaký pořad právě sledujete, jaký bude následovat. EPG obsahuje také krátké texty o pořadu a může být doplněn i o fotografie.
9) Krotitel duchů – digitální televize. V případě, že přijímáte dobrý digitální signál, můžete se spolehnout, že vaše televize bude mít kvalitní čistý obraz bez šumu, zrnění či duchů, které známe z analogového vysílání. Digitální vysílání je také daleko odolnější vůči různým rušivým vlivům, např. nepřízni počasí.

10) Nejde to naráz. Digitalizace probíhá postupně podle tzv. „Technického plánu přechodu“. Jako první se k 30. 4. 2009 vypíná analogový vysílač Praha Žižkov, další vysílače budou odpojovány postupně až do roku 2012.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×