Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bělení zubů: raději v ordinaci nebo doma?

11. 11. 2014

image_beleni.jpgBělení zubů patří mezi aktuální trendy a vidina zářivého úsměvu vede často k bělení na vlastní pěst s pomocí volně prodejných přípravků, což může přinést nepředvídatelné výsledky a způsobit v ústech škody. Kvůli zdravotním rizikům, kterým tak zuby i dásně vystavujeme, stomatologové před tímto laickým bělením varují. To ovšem neznamená, že musíte na domácí bělení zubů zapomenout. Jen je potřeba, aby na celý proces bělení dohlédl váš zubař nebo dentální hygienistka a abyste se doma řídili jejich radami. Domácí bělení zkrátka vyžaduje disciplínu pacienta.

 

„Domácí bělení zubů pod kontrolou odborníka je oproti ordinačnímu bělení pomalejší kvůli používání nižších koncentrací bělicích látek po delší dobu a je také náročnější na spolupráci pacienta. Je vhodné pro toho, kdo je ochotný si dva i více týdnů disciplinovaně nasazovat plastové nosiče s bělicím prostředkem, dodržovat takzvanou bílou dietu a alespoň omezit kouření,“  říká vedoucí zubní lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

O vhodnosti bělení by měl v každém případě vždy rozhodnout zubní lékař poté, co pacienta vyšetří. Základním předpokladem bělení je totiž dobrá ústní hygiena a zdravý chrup. „Před bělením je rozhodně potřeba odstranit zubní kámen, vyléčit případný zánět dásní a dát do pořádku zubní kazy,“ vysvětluje stomatolog Vondruška. Pacienty s citlivými zubními krčky je také třeba upozornit na možnou zvýšenou citlivost zubů během bělení a těsně po něm. Obecně je pak bělení zubů nevhodné pro těhotné a kojící ženy a rovněž pro děti.
 

Budu doma bělit disciplinovaně?

Otázka, na kterou by si měl poctivě odpovědět každý, kdo se chce se zubařem či dentální hygienistkou dohodnout na domácím bělení. V Zubním centru Ořechovka nemají s touto metodou problém, pokud je pacient disciplinovaný a dodržuje odborná doporučení po celou dobu bělení. Při tom domácím se totiž dosáhne požadovaného výsledku bělosti zubů pomaleji než při bělení v ordinaci. „Domácí bělení trvá obvykle dva a více týdnů, podle míry zabarvenosti zubů toho kterého pacienta,“ přibližuje dentální hygienistka Lucie Suková.

A jak domácí bělení pod kontrolou odborníka probíhá? Pokud stomatolog po vyšetření vašich zubů shledá, že bělení nic nebrání, provedou se otisky zubů a v laboratoři vám vyrobí nosiče přímo na míru. „Dentální hygienistka pak nosiče vyzkouší pacientovi v ústech a předá mu bělicí gely, s nimiž ho samozřejmě nejdřív naučí zacházet,“ popisuje praxi v Zubním centru Ořechovka Suková. Pak již následuje samotná domácí péče, kdy si pacient sám nasazuje na zuby nosič s bělicím prostředkem. „V ústech by měl být buď několik hodin během dne, nebo celou noc,“ upřesňuje dentální hygienistka. A dodává, že při domácím bělení bývá často pro muže i ženy problémem bílá dieta.  „Pacienti by při bělení neměli jíst či pít nic, co může zabarvovat zuby. Například kávu, černý čaj, červené víno, borůvky, červenou řepu a podobně. Kuřáci by měli vynechat či alespoň co nejvíc omezit cigarety,“ vypočítává.

 

mudr.-robert-vondruska.jpgOrdinační bělení je komfortnější

Výhodou bělení v ordinaci je rychlejší dosažení požadovaného efektu. Na rozdíl od bělení doma se totiž v ordinaci používá koncentrovanější bělicí látka po kratší dobu a celá procedura tak trvá přibližně 90 minut. Kromě toho je navíc pacient po celou dobu bělení pod odborným dohledem a nemusí se vůbec o nic starat.

Dobrou alternativou je kombinace ordinačního bělení s domácím, což je v současné době dokonce jedna z nejvyhledávanějších a zároveň velmi efektivních metod. Celý proces je nastartován intenzivním bělením v ordinaci a teprve pak pokračuje domácí péčí. „U některých pacientů Zubního centra Ořechovka jsme dosáhli pěkný výsledek také s opačným postupem, kdy jsme domácím bělením začínali,“ podotýká zubní lékař Vondruška.

 

Co může nemile překvapit

Ať již bělíte doma nebo v ordinaci, může vás zaskočit přecitlivělá reakce zubů. „Pacienti mohou po ošetření pozorovat zvýšenou citlivost bělených zubů. Tato reakce je pouze dočasná a obvykle netrvá déle než 1 až 2 dny. Také citlivost dásní, pokud se vyskytne, brzy odezní,“ doplňuje kolegy dentální hygienistka Alena Jirkovská. Podle ní bývá zvýšená citlivost zubů dost častá, lze ji ale minimalizovat aplikací speciálních přípravků.

Pokud má pacient v ústech na viditelných místech bílé výplně, korunky nebo keramické fazety, měl by počítat s tím, že na tyto části chrupu nemá bělení vliv a tudíž pak nemusí barevně odpovídat světlejšímu odstínu vybělených zubů. Problém se dá ale vyřešit jejich následnou výměnou. Předělání výplní, korunek či fazet by mělo proběhnout až po vybělení zubů a ustálení jejich barvy.

 

O Zubním centru Ořechovka
Renomované zubní centrum je umístěno v příjemném prostředí prvorepublikové vily v Praze 6 na Ořechovce, kde funguje již 13 let. V roce 2001 ho založil MUDr. et MUDr. Robert Vondruška, promovaný v oboru stomatologie a také všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově. Po studiu působil nejprve tři roky ve státním stomatologickém zařízení v Praze 7 a tři roky v soukromé zubní ordinaci v Praze 10. Zubní centrum Ořechovka poskytuje komplexní péči dospělým i dětem, respektive celé rodině. Prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu. S využitím nejmodernějších přístrojů, s důrazem na maximální kvalitu péče a na individuální přístup ke každému pacientovi. Samozřejmostí je ošetření bez bolesti. Erudovaný tým profesionálů tvoří vedle vedoucího lékaře Roberta Vondrušky další tři stomatoložky a také dentální hygienistky a zubní asistentky. Pečují o pacienty z celé republiky, včetně cizinců z řad diplomatů a dalších expatů (klinika nabízí komunikaci v angličtině, němčině a španělštině). Více informací na www.orechovka67.cz nebo https://www.facebook.com/zubnicentrumorechovka?ref=profile

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×