Jdi na obsah Jdi na menu
 


Batole, atopik, zrzka nebo blond? Na opalování se vybavte raději v lékárně

Polovinu až 80 % slunečního záření vstřebáme během prvních dvaceti let života. Zejména u dětí, teenagerů a mladších dospělých tak může nedostatečná ochrana před sluncem předznamenat vznik pozdějších kožních problémů. Bez ohledu na věk by měli být na příjem slunečních paprsků opatrní také lidé s citlivou až ekzematickou pokožkou i ti, kdo mají blond či zrzavé vlasy. Kvalitní přípravky na opalování je nejjistější vybírat v lékárně, kde dostanete i novinku osvědčené značky - Linola Sun Lotion. Vysoce účinné mléko na opalování je vhodné pro každý typ pokožky, dokonce i pro miminka.

       

„Před slunečním zářením se musí zvlášť pečlivě chránit malé děti, které ještě nemají před zářením žádné obranné mechanismy, a také pacienti s mnohočetnými a takzvanými atypickými pigmentovými névy,“ apeluje na veřejnost před nástupem sluneční sezóny dermatoložka z Fakultní nemocnice v Motole Štěpánka Čapková.

Rovněž světlejším typům lidí s rusými nebo blond vlasy a modrýma či modrozelenýma očima doporučuje věnovat ochraně pokožky před sluncem zvýšenou pozornost. „Pro pacienty s fototypem I a II, kteří se na slunci vždy spálí, je opalování nebezpečné,“ zdůrazňuje. 

Samostatnou kapitolou je nutnost zajistit co nejkvalitnější a nejúčinnější ochranu kůže u malých dětí. Teprve kolem 12 let je totiž dětská pokožka plně vybavena obrannými mechanismy jako jsou pigmentace, rohovatění a imunitní systém, které snižují riziko vzniku nebezpečných změn na kůži. Dítě ve věku do jednoho roku vůbec slunečnímu záření nevystavujte! Obecně pak u starších dětí i dospělých platí doporučení odborníků vyhýbat se pobytu na slunci v době od 11 do 15 hodin.  

 

Kůže hříchy neodpouští

Sluneční záření může mít řadu nežádoucích dopadů. K těm okamžitým patří popálení neboli solární dermatitida, která se projevuje klasickým zarudnutím a pálením kůže, v závažnějších případech i otokem a puchýři. Naopak nenápadné, o to ale nepříjemnější či dokonce závažnější bývají nežádoucí účinky rizikového opalování z dlouhodobého pohledu.

„Dlouhodobé působení UV záření vyvolává na kůži chronické změny, které již bývají nevratné. Jednak aktinické stárnutí kůže a také narušení imunitních funkcí, které se může podílet na vzniku rakoviny kůže,“ vysvětluje dermatoložka Štěpánka Čapková s tím, že prudká ozáření kůže se spálením přispívají ke vzniku nádoru melanomu.

Aktinické stárnutí kůže znamená, že se na kůži vystavované slunci tvoří předčasně vrásky, kůže je suchá, málo pružná, žlutavá s různými novotvary, tvoří se pigmentové skvrny, pupínky, vyrážky. „Pokud je již kůže sluncem změněná, tedy suchá s vráskami, hojí se hůře drobné úrazy, odřeniny a podobně,“ doplňuje lékařka.

 

Minimalizujte rizika!

Vedle pobytu na slunci v rozumné délce a době můžete přispět k ochraně pokožky sebe i svých dětí mimo jiné i správnou volbou kvalitního opalovacího přípravku, který kůži chrání nejen před akutním spálením a rychlejším stárnutím, ale snižuje i riziko vzniku kožních nádorů. Naopak použití nevhodného sunscreenu může u citlivých jedinců vyvolat podráždění kůže nebo alergickou reakci na některou z jeho složek. 

„Vždy doporučujeme kupovat sunscreeny raději v lékárně,“ říká kožní lékařka Štěpánka Čapková. Forma gelového mléka – jako je novinka Linola Sun Lotion  - je podle ní ideální v tom, že není tak hutná jako krémy a oleje, takže ji pokožka v letním horkém počasí lépe snáší. Díky své konzistenci se rychle vstřebává a tím pádem i účinkuje. Odpadá tak dlouhé čekání na to, až bude možné vyjít po namazání na slunce. Výhodou Linola Sun Lotion je i to, že obsahuje organické filtry a filtry s nanočásticemi, takže částečně sluneční záření vstřebává a částečně jej odráží. Snášenlivost Linola Sun Lotion byla dermatologicky ověřena i u malých dětí s atopickým ekzémem.

Naopak při nevhodně zvoleném opalovacím přípravku se může atopický ekzém nebo akné zhoršit. „Navíc některé sunscreeny, respektive jejich složky, mohou podráždit pokožku, vyvolávat kontaktní alergii či zhoršení dermatitidy, pro kterou se pacient léčí,“ dodává dermatoložka.

Nevypočitatelnost kontaktní alergie přitom spočívá právě v tom, že její příčinou bývá právě přecitlivělost pokožky na některou z mnoha chemických látek, se kterými se člověk během svého života setkává. Na pokožce se kontaktní alergie projevuje podobně jako atopický ekzém.

 

S novinkou Linola Sun Lotion SPF 50 za sluncem bez obav

1.jpgJemné gelové mléko Linola Sun Lotion s vysokým ochranným faktorem 50 je určeno k ochraně suché, citlivé a k ekzémům náchylné pokožky před sluncem. Pro miminka, děti i dospělé. Obsahuje vyvážené a vysoce účinné UV filtry a zajišťuje okamžitou ochranu pokožky před UVA i UVB zářením. Snadno se roztírá, rychle se vstřebává a ihned po vstřebání účinkuje. Nezanechává nepříjemný lepivý bílý film, je foto i termostabilní. Neobsahuje minerální pigmenty, konzervační látky ani barviva. Snášenlivost dermatologicky ověřena i u malých dětí s atopickým ekzémem. K dostání v lékárnách, doporučená cena 328 Kč. Více na www.linola.cz  

 

O značce Linola
Značka Linola vznikla v roce 1938, kdy byl vytvořen první krém na bázi vody (emulze vody v oleji). V současné době již tato etablovaná, renomovaná značka nabízí širokou škálu produktů, které oceňují nejen pacienti s atopickým ekzémem a jinými kožními onemocněními, ale i lidé se suchou a citlivou pokožkou. Díky kvalitě a blahodárným účinkům využívá přípravky Linola také mnoho rodičů pro péči o kůži svých malých dětí prakticky od narození. Značka se těší i značné oblibě kožních lékařů. Díky klinicky ověřené účinnosti byly některé z přípravků Linola zařazeny mezi léčivé, ostatní jsou speciální kosmetické přípravky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×