Jdi na obsah Jdi na menu
 


6 mýtů o detoxikaci, aneb proč je vhodná i na podzim

23. 10. 2014

1s9i3612.jpgOkolo detoxikace a půstu koluje řada mýtů. Na jednu stranu většina lidí nezpochybňuje jejich blahodárné účinky na organismus vzhledem k tomu, že se tělo postupně zbaví nahromaděných odpadních látek, znovu nabývá rovnováhy a pocítí návrat energie. Na druhé straně panuje často přesvědčení, že „právě pro mě“ detoxikace či půst vhodné nejsou, a pokud ano, rozhodně ne teď. Mnoho lidí se například mylně domnívá, že půst má smysl jen na jaře a v předjaří. Často je taky od úmyslu detoxikace zbytečně odrazuje vědomí, že mají nízký tlak či podváhu. Více o mýtech okolo půstu a detoxikace se Sadajyoti Belzovou, která se dlouhodobě zabývá tradičním starodávným léčebným systémem ájurvédou.

Podle ájurvédy stejně jako podle dalších východních medicínských učení byl i stále je půst a detoxikace nedílnou součástí stravovacích návyků. Pročištění organismu má kromě jiného výrazný preventivní efekt, protože díky němu tělo snáze bojuje proti nemocem
Není ovšem nutné držet absolutní půst, variantou je detoxikační kúra Neera, při níž nahradíme pevnou stravu přírodním, výživným nápojem. Neera představuje vyváženou směs několika druhů palmových sirupů a nejkvalitnějšího kanadského javorového sirupu. Javorový sirup dodává během kúry energii ve formě snadno vstřebatelných cukrů a palmový sirup zajišťuje bohatý přísun minerálů. Nápoj během kúry ředíme čistou vodou, čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou a špetkou kayenského pepře.
1. Mýtus: Detoxikace má smysl v předjaří či na jaře, jiné období je nevhodné
Jenže očista organismu je podle výživových poradců vhodná vlastně kdykoliv. „Dle ájurvédy jsou některá roční období, jako je např. jaro a brzký podzim, vhodnější. Ovšem především je důležité naslouchat sami sobě. To znamená, že když máte pocit, že to zrovna potřebujete, je pro vás nejlepší doba. Například na podzim je očista vhodná, protože příroda přechází z jednoho ročního období do druhého a ukládá se potom k spánku. I v běžném životě se před spaním také nejdříve očistíme,“ uvádí Sadajyoti Belzová.
2. Mýtus: Detoxikace a půst nejsou pro hubené
Mám podváhu, při půstu či detoxikační kúře ještě více zhubnu, což nepotřebuji – myslí si mnoho lidí. Jenže opak často bývá pravdou. „Jedním z možných důvodů podváhy totiž může být „vnitřní vysušení“ a tudíž neschopnost těla dostatečně vstřebávat živiny z přijímané potravy. Detoxikační kúra Vám může pomoci znovu obnovit trávící oheň, bez kterého se žádná nabytá váha trvale neudrží. Proto je důležitou složkou kúry kayenský pepř. Nejen během kúry je důležité dodržovat pitný režim. U hubených lidí, kterým bývá většinou zima, se doporučuje pít teplou vodu a detoxikaci provádět maximálně tři dny,“ míní Belzová. Po pročištění organismu je zvlášť u lidí s podváhou dobré organismus postupně dobře vyživit pravidelnou stravou až pětkrát denně, a také odpočinkem a relaxací.
neera-sirup-1000ml.jpg3. Mýtus: Mám nízký tlak, nemůžu si dovolit nejíst
Během detoxikační kúry pochopitelně klesá krevní tlak s ohledem na to, že nepřijímáte pevnou stravu. Zde je však dobré rozlišovat. Pokud jste lékařsky sledováni a Váš lékař detoxikaci nedoporučí, pak je lepší se jí vzdát. Ovšem lidé jen s mírně nízkým tlakem si v tomto případě mohou pomoci šálkem neslazené černé kávy po ránu, byť obecně bývá během detoxikace kofein tabu. Samozřejmě je nezbytné často pít, právě například vyživující nápoj Neera a k němu ještě alespoň 2 litry čisté vody. Mimochodem dlouholeté zkušenosti potvrzují, že detoxikace obvykle srovná rozkolísaný krevní tlak do normálu, tedy na jeho běžné hodnoty. Detoxikace u lidí s nízkým tlakem by neměla být příliš dlouhá.
4. Mýtus: Už takhle mě trápí únava a neustálé nachlazení
Mezi další mýty patří přesvědčení, že se přece nevzdám pevné stravy, když už takhle večer kvůli únavě sotva dojdu do postele. Jenže tělo často bývá unavené mj. proto, že je náš systém zanesen nevhodnou či nadměrnou stravou. Pochopitelně v optimálním případě je dobré zjistit příčinu únavy, než se pustím do detoxikace. 
Pokud jde o nachlazení a virózu, zde je zásadní sledovat signály těla. „Pokud nemáme na jídlo chuť vůbec, tak zde je detoxikace velmi vhodná. Při teplotě, což je známka toxinů v oběhovém systému, je dokonce velmi nápomocná. Jindy je nutné tělo kvalitně vyživovat, a proto detoxikace vhodná aktuálně není, “ uvádí Sadajyoti Belzová.
5. Mýtus: Sportuji a fyzicky pracuji, detoxikace a půst jsou pro mě nevhodné
Zní to sice paradoxně, ale dost často se stává, že po pár dnech detoxikace mají lidé více energie, než když jedí. Díky tomu zvládají fyzicky náročnou práci ještě lépe. V prvních dnech je ale dobré počítat s poklesem energie i koncentrace a neplánovat náročné akce, dlouhé cesty a společenské události. Proto je ideální začít s detoxikací ve čtvrtek nebo pátek a mít víkend jen pro sebe. Ale opět záleží na individuálním nastavení. Variantou je vynechávat stravu třeba jen jeden den v týdnu či nahrazovat detoxikačním nápojem vždy jedno jídlo denně. Pokud jde o výkonnostní sportovce, tak je optimální po dobu detoxikace snížit dávky i intenzitu zátěže, zhruba tak o 60 – 70 %.
6. Mýtus: K detoxikaci patří citronová šťáva, ale co překyselení?
Jde o velmi rozšířený mýtus. Citrusové plody jsou sice na chuť kyselé, ale při metabolickém zpracování mají na organismus alkalizující efekt. Proto naprostá většina lidí při Neera Detox kúře nepociťuje překyselení žaludku.
 
Více o společnosti DAR Z PŘÍRODY
Společnost DAR Z PŘÍRODY se na českém trhu zaměřuje na distribuci produktů zdravé výživy. Jde o výrobky v souladu s přírodou, zdravým životním stylem a zvýšením kvality života. Společnost je výhradním dovozcem švýcarské detoxikační kúry NeeraDetox, nabízí také hořčíkové produkty Calm Magnesium, ájurvédské produkty Service-Plants a další výrobky. Produkty nabízí na svém e-shopu, ale také v obchodech zdravé výživy, bylinářstvích, wellness& fitness centrech, kosmetických studiích a v některých lékárnách. www.darzprirody.cz   
Více o ájurvédě
Ájurevéda je nejen tradiční starodávný léčebný systém, ale také moudrost života, hluboké porozumění spojení člověka s přírodou. Zdraví v ájurvédě znamená harmonii, radost a žití v přítomném okamžiku.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×