Jdi na obsah Jdi na menu
 


5 tipů, jak pečovat o kůži dítěte s atopickým ekzémem

12. 12. 2014

Atopický ekzém dokáže pěkně potrápit a někdy i nepříjemně překvapit. Zvlášť pokud se vyskytne u malého miminka v rodině, která se s atopickou dermatitidou dříve osobně nesetkala. Dítě se totiž často osype již ve věku několika týdnů, obvykle v podstatě ze dne na den.  Nejčastěji primárně v obličeji, takže místo vytoužené zdravé hladké kůže pokrývá obličejík červená, zanícená pokožka. Naštěstí po prvotním šoku rodiče zjišťují, že jde především o to, naučit se s atopickým ekzémem „pracovat“. Tedy mj. vhodně ošetřit atopickou kůži dítěte a také dodržovat další soubor opatření, která pokud možno minimalizují projevy tohoto kožního onemocnění.  

 

Kryštofovi bylo 5 týdnů, když se zničehonic osypal. Červená vyrážka se rychle šířila od uší přes tváře až k očím a postupně pokryla celý obličej. Ten mu zároveň poměrně otekl, takže chlapeček v podstatě neotevřel oči. Pro maminku to byl žalostný pohled. Dětská lékařka radila různé mastičky, promazávadla, koupele z odvaru z černého čaje, ale ekzém téměř neustupoval. Teprve až mast s mírným obsahem kortikoidů dokázala pro začátek pomoci.

Rodiče zároveň byli poučeni, jak nadále pečovat o dítě, aby se silné projevy ekzému pokud možno nevracely. A také, aby se pokud možno vyhnuli dalšímu užívání mastí s kortikoidy.

Mýdla nepoužívat, koupání omezit

Pro atopiky jsou v podstatě tabu veškerá běžná parfemovaná mýdla, pěny do koupele, šampony a sprchové gely, které narušují ochrannou bariéru kůže. Dermatologové také dávají do souvislosti výrazné zvýšení spotřeby mycích prostředků a s ní související frekvence mytí s nárůstem počtu pacientů s atopickým ekzémem během posledních let.

Pro mytí atopických dětí, ale i miminek se zdravou kůží, lékaři nejvíce doporučují olejové koupele, například Linola Fett Ölbad. Nejenže dobře rozpustí a odstraní z kůže pot, kožní maz a nečistoty, ale zároveň kůži zvláční a výborně ošetří. Miminka obvykle stačí koupat obden, navíc jen kratší dobu, řekněme do 10 minut. Vhodné je používat mírně teplou vodu, nikoliv horkou, která zbytečně kůži dráždí.

Pozor na močovinu!

Základem péče o kůži atopika je promazávání, a to hypoalergenními mléky a krémy. Ovšem navzdory tomuto označení je dobré dbát i na jednotlivé složky konkrétní kosmetiky. Řada hypoalergenních krémů a tělových mlék určených pro děti totiž obsahuje tzv. ureu neboli močovinu, jejíž použití je ovšem pro citlivou pokožku miminek a batolat minimálně sporné. „Mléka a krémy s ureou nejsou vhodné na velkoplošné promašťování kojence a malé děti zhruba do tří let. Neublíží jim to, ale často je přípravky s ureou štípou a dráždí,“ říká dětská dermatoložka z Fakultní nemocnice v Motole Štěpánka Čapková.

Čapková doporučuje pro malé děti přípravky s vysokým obsahem tělu vlastních látek - nenasycených mastných kyselin, které podporují obnovu a stabilizaci ochranné kožní bariéry. Do této skupiny patří i přípravky řady Linola. Pro dokreslení kvality a šetrnosti krémů a tělových mlék Linola lze konstatovat, že některé nemocnice používají přípravky této značky i na novorozeneckých odděleních pro nedonošené děti, které mají extrémně citlivou pokožku.

Ručník jen vlastní

Ekzém sám o sobě není infekční, ale pokožka atopiků je více náchylná k osídlení patogenními mikroorganismy než pokožka zdravého člověka. Proto je dobré mít svůj vlastní bavlněný ručník, aby nemohlo dojít k infikování kůže. Dítě je nezbytné sušit jemným poklepáním, přílišné tření může způsobit podráždění kůže.

Punčocháče? Vybírejte opatrně

Zatímco malé miminko nejčastěji mívá ekzém v obličeji a na krku, odkud se šíří případně na trup a končetiny, staršímu dítěti se obvykle přesouvá do oblasti podloketních a podkolenních jamek, pod zadeček. Tato místa zpravidla většinu dne zakrývá oblečení, které ovšem může kůži dráždit. Proto je nezbytné je opatrně vybírat. Obecně platí, že nejlépe děti snášejí 100 % bavlnu, hůře pak vlnu či syntetické materiály, zvlášť když přiléhají těsně na kůži. Je potřeba to vyzkoušet, ale mnoha dětem například nesedí většina punčocháčů. Nahradit je lze bavlněnými leginkami pro holčičky či spodkami pro kluky. Důležité je také zpočátku opatrně vybírat prací prášky a vyhýbat se aviváži. 

Pozor na pocení

Tak jako různá mléka a další promazávadla dělají atopické kůži dětí dobře, pot mezi ně určitě nepatří. Doma lze pocení eliminovat spíše chladnější pokojovou teplotou a méně vrstvami oblečení. Ve školce, škole či venku pomůže slabší oblečení z více vrstev, které pak je možné dle potřeby odkládat či oblékat. Důležitý je opět výběr materiálu. Pocení nohou lze předcházet otevřenými bačkorami, na ven vybírat kožené boty či obuv s membránou, která umožňuje noze dýchat.

Pokud není příčina ekzému známa, základem péče o dítě s atopickou dermatitidou tvoří především soubor dietních opatření a pokud možno eliminace prachu, roztočů a dalších nejčastějších alergenů.

Linola doporučuje

linola-fett-olbad--200-400-ml--krabicka.jpglinola_lotion_new.jpgPro očistu suché, citlivé a atopické kůže dospělých, ale především dětí již od narození lze doporučit olejovou přísadu do koupele i do sprchy Linola Fett Ölbad. Olejová koupel obsahuje tekutý parafín a nenasycené mastné kyseliny s velmi jemným rozptýlením a neobsahuje žádné konzervační přísady. Doporučená cena činí 143 Kč za 200 ml, 221 Kč za 400 ml balení.

Na promazávání nejen atopické kůže dětí je vhodné tělové mléko Linola Lotion, které se velmi rychle vstřebává a zabraňuje vysychání pokožky. Přípravek obsahuje 35 % lipidů včetně hodnotného oleje ze světlice barvířské, bohatého na kyselinu linolovou. Balení obsahuje 200 ml, jeho doporučená cena činí 318 Kč.

Veškeré produkty řady Linola jsou k dostání v lékárnách.

 

Více na www.linolaprodeti.cz nebo na https://www.facebook.com/linola.cz

O značce Linola
Značka Linola vznikla již v roce 1938, kdy byl vytvořen první krém na bázi vody (emulze vody v oleji). V současnosti existuje široká škála hypoalergenních produktů této řady, které oceňují nejen pacienti s atopickým ekzémem a jinými kožními onemocněními, ale oblíbili si ji i lidé se suchou a citlivou pokožkou. Díky svým skvělým vlastnostem ji využívá také mnoho rodičů pro péči o kůži svých malých dětí prakticky od narození. Právě oni nejčastěji ocení olejovou koupel Linola Fett Ölbad, která se stala vůbec nejprodávanějším produktem svého charakteru na českém trhu. Značka se těší i značné oblibě kožních lékařů. Všechny přípravky Linola spojuje jedinečná a během let zcela neměnná receptura s vysokým obsahem kyseliny linolové.Díky klinicky ověřené účinnosti byly některé z přípravků Linola zařazeny mezi léčivé přípravky, ostatní jsou speciální kosmetické přípravky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×