Jdi na obsah Jdi na menu
 


Snažíte se otěhotnět? Začněte u partnera

8. 6. 2012

Pokud se bez úspěchu snažíte o miminko déle než rok, je načase vyhledat pomoc odborného lékaře. Určitě není na místě jakkoliv panikařit, ale pár by měl podstoupit alespoň základní vyšetření. Lékaři doporučují začít právě u muže.

 
Pro něho
 
Muž má vyšetření o poznání jednodušší než žena a v zásadě se jedná o jedno základní – vyšetření spermiogramu.
 
TIP: Po celý měsíc červen je možné využít speciální nabídky Centra reprodukční medicíny GEST, která v rámci Měsíce reprodukčního zdraví nabízí zdarma vyšetření spermiogramu. Jedná se o zcela anonymní vyšetření na základě telefonické objednávky. Nutná je pouze sexuální abstinence po dobu tří dnů před vyšetřením. Výsledky jsou známy již za několik hodin. Objednat se můžete na tel.: 720 150 308. Více informací na: www.gest.cz
 
Jak zvýšit šanci na dobrý výsledku spermiogramu?
- Dostatek antioxidantů – čerstvé zeleniny a ovoce
- Zvýšený přísun vitamínů – především zinek, B6, B12 , E
- Nenosit těsné spodní prádlo
- Omezit pobyt v sauně či horké koupele
- Pozor na kouření a alkohol, ale i na nevhodné sporty (vzpírání, extrémní cyklistika, aj.)
- Důležitá je také psychická pohoda a zdravý životní styl
 
Pro ni
 
V případě opakovaného neúspěchu otěhotnět, by se žena v první řadě měla zaměřit na průkaz své ovulace (pokud tak již neučinila). Zkuste měřit bazální teplotu nebo volně prodejné ovulační testy.
 
 
Doporučená prvotní vyšetření
 
Tato vyšetření jsou doporučována, pokud již máte obavy o svou plodnost, ale ještě nechcete podstoupit léčbu ve specializovaném centru.
 
- Domluvte se se svým ošetřujícím lékařem, zda může vyšetřit dozrávání vajíčka
- Objednejte se na základní vyšetření hormonů
- Nechte si stanovit hladinu AMH (Antimülleriánský hormon) – zjištěná hodnota ukáže, zda má žena dostatek kvalitních vajíček, a tudíž reálnou šanci na otěhotnění nebo naopak. Stanovení AMH tak může přispět k uklidnění psychického stavu nebo k rychlejšímu řešení případné neplodnosti. (Tento test bohužel obvykle nekryje zdravotní pojišťění).
- Prolactin - jeho zvýšená hodnota může bránit otěhotnění
- Důležitá je také správná funkce štítné žlázy - obvykle stačí vyšetřit hladinu TSH (thyroideu stimulující hormon).
 
Všechny výše uvedené testy je možné provést kterýkoli den menstruačního cyklu.
„V případě, že některá vyšetření nedopadnou nejlépe nebo i přes jejich správné výsledky se vám stále otěhotnět nedaří, doporučujeme obrátit se na specializované pracoviště, kde přímo pro vás nastaví algoritmus vyšetření a ideální léčebný postup.
Reprodukční medicína naštěstí v současné době dokáže pomoci většině pacientů i s těžkou poruchou plodnosti. Je však zapotřebí vše začít řešit včas. A rozhodně ne vždy léčba neplodnosti znamená "miminko ze zkumavky". Určitě tedy neztrácejte naději!“, uvádí MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST.
 
Červen – Měsíc reprodukčního zdraví
Před 10 lety vyhlásila americká nezisková organizace AFA (American Fertility Association) červen Měsícem reprodukčního zdraví (WIM = World Infertility Month). Tato akce našla širokou odezvu po celém světě.
 
Cílem této celosvětové kampaně je podpořit snahy milionů nedobrovolně bezdětných párů, informovat o problematice neplodnosti veřejnost a vytvářet podmínky pro lepší možnosti řešení této složité životní situace.
 
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP dala podnět ke vzniku Národního dne neplodnosti, připadajícího na 6. červen. Tento den je zasvěcen projektům, jejichž cílem je pomoci neplodným párům i zvýšit informovanost mezi odborníky jiných specializací. Někdy se hovoří o dni (měsíci) neplodnosti, jindy o dni (měsíci) reprodukčního zdraví.
 
Více informací na www.gest.cz
 
O Centru reprodukční medicíny GEST
Centrum reprodukční medicíny GEST patří mezi renomovaná soukromá pracoviště v Praze. Pod jednou střechou je zde soustředěna IVF laboratoř, gynekologické ordinace i zákrokový sál. Pacienti se dočkají nejen špičkové lékařské péče, ale také citlivého, diskrétního a individuálního přístupu. Více na www.gest.cz.
Na FACEBOOK stránkách http://www.facebook.com/vsechnamiminka naleznete vedle novinek z oblasti reprodukční medicíny především odpočinkové fotografie, videa a odkazy.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×