Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kramářská píseň dostala děti na letní školu finanční gramotnosti

6. 6. 2015

letni-skola-1.jpg

Složili unikátní kramářskou píseň o penězích a vyhráli za to třídenní pobyt v letní škole finanční gramotnosti. Kdo? Žáci základní školy v Chrudimi a Myslibořicích na Vysočině. Již pátý ročník soutěže, do které se zapojili žáci základních škol z celé České republiky, pořádá v rámci projektu Rozumíme penězům občanské sdružení AISIS ve spolupráci s GE Money Bank a GE Volunteers.

„Na rozdíl od některých zbytečností je finanční gramotnost v dnešní době skutečně důležité téma. Děti si v hodinách hrají na fiktivní rodiny, učí se, co vše zahrnuje rozpočet, s čím vším musí rodiče kalkulovat, co musí platit, jak spořit na budoucí výdaje," přiblížil ředitel Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi Zdeněk Brož. Právě sedmá třída chrudimské školy zvítězila i v soutěži o Letní školu. Na druhém místě se umístila devátá třída Základní a Mateřské školy Myslibořice.

 

letni-skola-4.jpg

 

Školy, které se chtějí do soutěže o pobyt na letní škole přihlásit, musí být zapojené v programu Rozumíme penězům a vyučovat finanční gramotnost. „Projekt v současnosti probíhá v devíti krajích České republiky a výukou dosud prošlo více než jednadvacet tisíc žáků," uvedla Stanislava Křížová z občanského sdružení AISIS a manažerka projektu Rozumíme penězům. Témata z finanční gramotnosti se prolínají výukou na prvním i druhém stupni základních škol. Patří mezi ně například zodpovědné zadlužování, spoření, pojištění, rozpočet rodiny, investice či svět financí.

Kramářská píseň byla na téma peněz

Dvě vítězné třídy vybírali organizátoři na základě soutěžního úkolu. Tím bylo tentokrát skládání vlastní kramářské písně s tématem světa financí. Třídy společně vymyslely příběh a text, zvolily si melodii, píseň nazpívaly a natočily jako video. Navíc vyráběly propagační leták se ztvárněním příběhu. Nejlepší písně vybírali zaměstnanci GE Money Bank na základě hlasování na svém vnitřním intranetu a veřejnost prostřednictvím Facebooku. „Dvě nejlepší třídy s necelou padesátkou dětí vyhrály třídenní letní školu, všem ostatním přihlášeným školám jsme poslali deskové hry, kterou mohou využít i při výuce," sdělila Stanislava Křížová.

Letní škola naučila děti i filmovat

Letošní letní škola se konala v malebné krajině Svobody nad Úpou v Krkonoších. Program byl zaměřený nejen na finanční vzdělávání, ale i na osobnostní a sociální výchovu. „Děti si užily spoustu teambuildingových aktivit v přírodě, pracovaly v týmech, učily se pracovat s technikou, jako jsou fotoaparáty, kamery, externí mikrofony, stativy, GPS. Pracovníci z banky jim pak během všech aktivit srozumitelnou a zábavnou formou vysvětlovali různé pojmy a situace z oblasti financí, které pak využili k natáčení videa," přiblížila program Zuzana Pokorná z GE Money Bank, která letní školu tradičně financovala. Děti si vyzkoušely i roli filmařů a na základě daných klíčových hesel natáčely naučné video. „Naše skupina měla téma filmu dovolená a storno poplatky. Rozdělili jsme si role herců a režiséra. Mamka chtěla na Havaj, ale podle táty jsme na to neměli a nechtěli jsme si zbytečně půjčovat a zadlužovat se. Nakonec vyhrálo Chorvatsko, ale měli jsme úmrtí v rodině, takže jsme to museli stornovat. Moc nás to natáčení bavilo," popsala jednu z modelových situací patnáctiletá Barbora Škodová ze školy v Myslibořicích. Žáky baví i samotná výuka finanční gramotnosti. Uvědomují si tak, že existuje domácí rozpočet, že je potřeba spořit a zbytečně se nezadlužovat. „Přijde mi, že je v dnešní době spoustu vynalézavých lidí, kteří se snaží ostatní podvést a okrást. Neměli bychom se nechat. Učili jsme se, že je například potřeba pozorně číst smlouvy. Hodně lidí to nedělá, vše podepíší a to je špatně," dodala třináctiletá žákyně chrudimské základní školy Alžběta Novotná.

 

Videa s vítěznými kramářskými písněmi obou tříd naleznete na těchto odkazech:

Chrudim: https://www.youtube.com/watch?v=V5fERFQmn8k&feature=youtu.be

Myslibořice: https://www.youtube.com/watch?v=a9sNRy_b9-8&feature=youtu.be

 

Projekt Rozumím penězům

Neziskový projekt Rozumíme penězům vznikl v roce 2006 na základě stále narůstající míry zadluženosti. Iniciátorem vzniku projektu byla GE MB a jeho realizátorem je občanské sdružení AISIS. Projekt je podporován z fondů Evropské unie, státního rozpočtu ČR a zdrojů GE Money Bank. Program je zaměřený na finanční vzdělávání učitelů a dětí základních škol. Jeho snahou je naučit děti zodpovědnému přístupu ke správě osobních financí. Projekt v současnosti probíhá v devíti krajích České republiky a dosud jím prošlo více než jednadvacet tisíc žáků a téměř tisícovka učitelů.

Více informací na www.rozumimepenezum.cz.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×