Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harald Tonollo: Příběhy rodiny Smrtičovy: Temné dědictví

smrticovi_obalka.jpgVy neznáte Smrtičovy? Tak je nejvyšší čas to napravit. Tahle rodina je opravdu zvláštní, rodiče a chlapci - dvojčata nejenže vypadají (mírně řečeno) excentricky, jejich jídelníček se skládá z různých strašidelných fujtajblů, ale žijí velmi, velmi dlouho, běžný věkový průměr této rodiny je 800 let.

Jedinou "bílou" ovcí rodiny je hlavní hrdinka, dívenka Polly, která jako jediná z rodiny stárne jako obyčejný člověk, nosí barevné oblečení a místo delikátního masařkového salátu (starý rodinný recept prosím!!) si dá raději něco tak strašně odporně obyčejného jako je čokoládová zmrzlina.

 
Ale i když je Polly "divná", rodiče ji milují tak, jako své dvě další, "normální" děti. Přece nemůže za to, že je hříčkou přírody, no ne?
 
Rodinu potkávají běžné věci, například zdědí po strýci peníze, dům (mohl by klidně sloužit jako kulisa k některému z filmů Tima Burtona) a k domu služebnictvo. I když samozřejmě personál také vykazuje jisté odlišnosti od běžného průměru....
 
Nesmíme zapomenout ani na posledního, neméně zajímavého obyvatele domu - Hanibala.
Hanibal je pes, přesněji řečeno maličký jorkšírek, jenže ani pes žijící v takto pitoreskním prostředí není jen standardním domácím mazlíčkem.
 
Tuto útlou knížku jsme s dětmi četli nahlas a přečetli jsme ji v rekordně krátkém čase, je plná vtipných hlášek, děj má spád, hrdinka řeší problémy, které jsou dětem blízké, a s nimiž se ve svém okolí běžně setkávají. Tak například školní šikana, nebo sourozenecké škádlení + mnoho dalších událostí, nabývá ovšem díky prostředí, v němž tyto situace vznikají, poněkud kuriózních dimenzí.

Nadšení vděčných posluchačů vzbudilo vybavení domu – vždyť kdo by nechtěl mít doma bazén a Smrtičovi mají v domě dokonce dva! Také stará, pavučinami opředená skříň ve sklepě může skrývat ledasjaké vzácné poklady, ale v tomto případě rozhodně nečekejte otlučené malované hrnečky, stářím zvetšelé klobouky, či podobné banality, čeká zde na vás mimo jiné i král…

Nevěříte? Začtěte se spolu s dětmi a uvidíte sami!
 
Ukázka:
„Salát z masařek...!“ reptal Pankrác znechuceně a odstrčil talíř doprostřed stolu. „Každej tejden salát z masařek...“
 
Pankrác – ostatně stejně jako jeho dvojče Palmác – masařkový salát, tak zdravý a plný vitamínů, moc nemusí. Radši by hlavní jídlo přeskočil a dal si rovnou dezert. A co dnes máme? No přece pudink z medúz!

Ano, Smrtičovi jsou poněkud podivná rodinka. A to jste ještě neviděli všechno. Právě zdědili dům po zesnulém strýčkovi – kolik že mu bylo? Asi tak kolem 820 let... Takže se stěhují do obrovského, tmavého domu v Krásnohoří. A tam se okamžitě cítí jako doma. Vlastně všichni až na jednoho člena rodiny... Polyxenu.
 
Polyxena, zvaná Polly, má své dva brášky upřímně ráda, stejně jako podivínské rodiče – vůbec celá tato povedená rodinka vám možná v něčem bude připomínat tu mírně morbidní rodinku Addamsových – určitě si vzpomínáte! Jenomže tady je ještě Polly, která dá místo medúzovému pudinku přednost úplně obyčejné housce s džemem. Která nevidí ve tmě a nechce skákat do bazénu s mravenci. Která by tak vůbec chtěla být prostě – normální.
 
Normální vypadat nemůže už proto, že ji máma vozí do školy pohřebním vozem. Přesto si v nové škole jednoho kamaráda brzy najde – Pit Nick. Občas škádlivě přezdíván Piknik. Když Polly zjistí, že dva větší spolužáci s chudákem Pitem špatně zacházejí, má dost odvahy na to, aby vymyslela plán, jak je vyděsit a dát jim co proto.

Na to je třeba jenom spojit síly s bratříčky a přemluvit zahradníka Gustava, aby se k nim také přidal...
 
Ale Polly už byla v zahradě. Gustav dřepěl s nasazenými svářecími brýlemi u žabí tůně a ničil malým plamenometem rozkvetlé lekníny.
„Ahoj, Gustave! Jak se máš?“ zahájila Polly rozhovor. Gustavovi leknutím upadl plamenomet – a podpálil mu pravou nohavici. Zahradník vyskočil a vběhl do žabí tůně, kde mu voda sahala až po pás. Už víc než tři sta let na něj nikdo nepromluvil!
 
První díl příběhů komické i podivínské rodinky Smrtičových přináší přes sto stran osobitého humoru, drobné poučení o přátelství, a také krásné moderní ilustrace, které se dětem určitě budou líbit. Nechejte se trochu vyděsit – bude to stát za to :)
 

Pro děti 8 až 11 let

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×