Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martin Krčál - Karel Staller – život s dvojí tváří

nepojmenovany-6.jpg

Činnost generálního ředitelství Zbrojovky Brno za okupace

 

ING. KAREL STALLER (1896–1975), rodák z Velké Bíteše, se v období mezi světovými válkami ve službách brněnské Zbrojovky vypracoval na jednoho z nejdůležitějších zbrojních techniků Československé republiky (mj. se podílel na konstrukci legendárního kulometu BREN) a nakonec se stal vrchním ředitelem podniku. Ve vedení Zbrojovky Brno setrval i celou druhou světovou válku, kdy jako náměstek generálního ředitele rozehrál smrtelně nebezpečnou partii v podobě spolupráce s československým vojenským odbojem. Biografii tohoto pozapomenutého „obyčejného hrdiny“ doplňují dva další příběhy. První je věnován domácí odbojové akci Zbrojovky Brno, spočívající v organizaci ilegálních přechodů československých důstojníků do Polska. Druhý pak akci zahraniční, která měla za cíl převést co nejvíce peněz Zbrojovky deponovaných v zahraničí na vznikající zahraniční exilové vedení. V této souvislosti je připomenuta také kontroverzní postava bývalého generálního ředitele brněnské Zbrojovky Eduarda Outraty, který svou zbrklou emigrací sice překazil odchody dalších vedoucích pracovníků firmy, ale na druhou stranu se významně podílel na rozvíjející se zahraniční zbrojařské akci. Kniha ovšem nezapomíná ani na osudy Karla Stallera v období po druhé světové válce, kdy byl přes prokázané úspěchy v odboji propuštěn ze Zbrojovky a po komunistickém převratu musel dokonce ilegálně opustit republiku.

 

Publikace mladého historika Martina Krčála, založená na rozsáhlé archivní rešerši, přináší mnoho dosud neznámých nebo zapomenutých informací a Karla Stallera představuje jako neobyčejně silnou a stále inspirující osobnost našich dějin, která by rozhodně neměla upadnout v zapomenutí.

 

Publikace vychází s podporou města Velká Bíteš a České zbrojovky a.s., nositelky slavných tradic Zbrojovky Brno. MGR. MARTIN KRČÁL (NAR. 1979) vystudoval češtinu a dějepis na Filosofickopřírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě a v současnosti působí jako učitel na 3. základní škole v Holešově. Dlouhodobě se věnuje historii druhého československého odboje zejména na Moravě a na toto téma vydal už několik studií. V roce 2002 byla jeho práce Příspěvek k činnosti vedení Zbrojovky Brno v protinacistickém odboji vyhodnocena jako nejlepší ve druhém ročníku v soutěži o cenu ministra obrany za nejlepší studentskou práci s tematikou II. světové války.

 

299 Kč | vázaná s přebalem | 312 stran +16 stran příloh | 130 x 200 mm

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 


Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×